Експерт розповів, яким має бути ринок землі в Україні

Експерт розповів, яким має бути ринок землі в Україні

В Україні потрібно ввести чотири вимоги для володіння землею. Про це в відеоінтерв’ю Politeka заявив політичний консультант Михайло Чаплига.

За його словами, скасування мораторію на продаж сільськогосподарської землі й відкриття ринку родючих земель повинно супроводжуватися введенням додаткових вимог для власників. Так, як це заведено в багатьох іноземних урегулюваннях земельного питання.

«В усіх по-різному, але у всіх є умови. В Польщі, наприклад, викуп землі може здійснювати лише держава, церква і місцева громада. Загалом, мова йде про те, що ніде не може володіти землею той, хто не має освіти відповідної і не має досвіду відповідного. А також той, хто не має наміру жити на тій землі і не має наміру на ній працювати. Це всього чотири вимоги і це є в будь-якій країні. І в нас так повинно бути», – говорить Чаплига.

Україні потрібно чітко визначитися і зайняти позицію, згідно з якою буде підтримуватися обіг землі і право на ній заробляти, що буде мати позитивний результат і для пересічних громадян, і для фермерів. Ось тоді ця ініціатива буде підтримана усіма без виключення, вважає експерт.

Нагадаємо, президент Володимир Зеленський розпорядився, щоб уряд підготував, а парламент ухвалив до 1 грудня законопроект про ринок земель сільськогосподарського призначення та скасував мораторій на продаж землі.

Він запевнив, що “ніхто ні в кого не буде забирати землю”, а земельна реформа спрямована на розвиток фермерства. За підрахунками Мінагрополітики, відкриття ринку сільськогосподарських земель може приносити економіці щорічно від 700 мільйонів до 1,5 мільярда доларів.

У Європейському банку реконструкції та розвитку заявляли, що відсутністю ринку землі знижує український ВВП приблизно на 1%. У Світовому банку прогнозували, що відкриття ринку землі сприятиме зростанню ВВП на 2% впродовж наступних років.

Вперше мораторій на землю ввели у 2001 році і не раз потім продовжували. 4 лютого 2019 року п’ятий президент України Петро Порошенко підписав закон про продовження мораторію на продаж сільгоспземель до 2020 року.

Всі матеріали на сайті захищені
згідно законодавства України