Руслан Бортник (директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики): «Зупинити саморуйнування України може тільки вирішення питання по Донбасу»

Руслан Бортник (директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики): «Зупинити саморуйнування України може тільки вирішення питання по Донбасу»

Україна може повторити долю Молдови, яка, як суверенна держава, припинила своє існування, запевняють політологи. Нині Молдовою управляє конгломерат інтересів США і Росії. Цілком ймовірно, що Сполучені Штати та Російська Федерація можуть домовитися та вести в Україні пряме ручне управління, попереджають експерти. Про те, як не допустити подібного розвитку подій, кореспонденту ГолосUA розповів директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник.

- Руслан, як ви вважаєте, чи можуть в Україні ввести пряме правління в разі домовленості між Росією та США?

- В Україні може бути повторення молдавського сценарію, якщо наші політичні еліти ще якийсь час будуть демонструвати жадібність, корумпованість, непрофесійність і "недомовленібельність". З ними домовляються, підписують документи, тиснуть один одному руки, а вони потім не виконують те, про що домовлялися. Візьмемо ті ж самі Мінські угоди, про юридичний статус яких можна нескінченно сперечатися. Але треба пам'ятати, що було дано слово Президента України, він руку знизував, неважливо навіть, яке у нього прізвище. Якщо ми це будемо демонструвати і далі, з нами просто перестануть домовлятися. З Росією створять новий Мюнхен.

- Що таке "новий Мюнхен"?

- Нова мюнхенська змова. Захід з Росією домовляться за нашою спиною, нас відкладуть убік, і будуть працювати з Росією, як ніби нічого не сталося, як начебто немає Донбасу і Криму. Всередині нас будуть продовжувати конкурувати Росія і Захід, тихесенько, через свої групи впливу, будуть розривати зсередини нашу економіку, нашу політику, наше суспільство, створювати елементи хаосу. Якщо ми будемо створювати для них проблеми в плані екології, умовно кажучи, міграційні ризики, ризики безпеки, які будуть від нас виходити сусідам дуже сильні, нам просто введуть пряме правління. Чи домовляться Росія, США і ЄС і створять нам якусь ефемерну коаліцію, як в Молдові, - комуністи і націоналісти. У нас буде, умовно кажучи, коаліція Медведчука - Порошенко або біло-блакитних і крайніх правих, тому одні контролюють інших, інші контролюють інших, і буде така ефемерна коаліція. Ніхто не буде звертати уваги ні на що, все будуть просто виконувати волю ззовні. Ось за цим сценарієм ми йдемо. Ми йдемо за сценарієм саморуйнування.

- Хтось із експертів говорив, що Зеленський, можливо, буде останнім Президентом України...

- Цілком можливо. Цього не можна виключити, оскільки ми можемо перейти на парламентську модель.

- Які можуть бути рецепти "зцілення", щоб виключити молдавський сценарій розвитку країни?

- Щоб цей тренд зупинити, необхідно повернути собі суверенітет, суб'єктність. Необхідно прийняти важке рішення щодо Мінську і Донбасу. Якщо ми вирішимо конфлікт на Донбасі, нам посередники будуть не потрібні. Зовнішній вплив зменшиться, бо не буде теми, за які, як за ниточки, нас смикають. Ми почнемо економічне зростання, оскільки ми по Донбасу втратили 17% ВВП. Якщо він повернеться (зрозуміло, що він вже не той), але 10% ВВП Донбас дасть. Протягом перших же трьох років 10% ВВП Донбас додасть. Життєво важливі питання для України - це суверенітет, це економічне зростання і це зниження впливу радикалів на ситуацію, оскільки тоді для радикалів не буде такого поля для гри, вони будуть знову маргіналізовані, вони не будуть політичним суб'єктом.

- Політологи кажуть, що в разі угоди між Трампом і Путіним Україна може перейти під вплив Росії...

- Думаю, що навіть якщо б США і Росія домовилися, то реалізовувати ці угоди Трамп не зможе в силу протидії з боку яструбів-республіканців і демократів. Але зниження присутності США, зміна характеру відносин між Україною і США, які сьогодні не настільки безхмарні, як раніше, це очевидний процес. Але такий же процес, як ми бачимо, відбувається і з Європою. По-іншому сьогодні Макрон оцінює позицію Росії, по-іншому оцінює ставлення Європейського Союзу до України. Гроші так і не прийшли, настало охолодження відносин, як в шлюбі, - після п'яти років, проведених в шлюбі, настало розчарування і охолодження почуттів.

Всі матеріали на сайті захищені
згідно законодавства України