Р. Бортник (політолог): "Україна шукає можливість відмовитися від Мінських угод"

Р. Бортник (політолог): "Україна шукає можливість відмовитися від Мінських угод"

Представник України в ТКГ Леонід Кучма заявив, що політична частина "Мінська-2" виконуватися не буде, поки "ДНР" і "ЛНР" не оголосять про саморозпуск, Росія не виведе війська з Донбасу, а кордон не передадуть Україні. ГолосUA вирішив розібратися, чи може Україна вийти з Мінських угод і до яких наслідків це може призвести, розпитавши про це політолога Руслана Бортника.

- Руслан, чи може Україна вийти з "Мінська-2"?

- Формальний або офіційний вихід України з Мінських угод на сьогоднішній день малоймовірний. Оцінюю розвиток такого сценарію в 20%, оскільки це відразу спричинить за собою питання про зняття з Росії санкцій. Також Україна відразу звинуватять у зриві переговорів щодо реалізації мінських домовленостей. Це формальне визнання поразки і отримання статусу винного в цій ситуації. Однак спроби саботажу виконання Мінських угод дуже вірогідні. Багато людей з команди Президента Зеленського дуже критикують Мінські угоди, вважають їх дуже поганими і намагаються знайти спосіб, як їх переписати або не виконувати.

- Чи вигідно Зеленському зараз поставити виконання Мінських угод на паузу?

- Після мітингів і акцій протестів команда Президента злякалася правих радикалів. Вона намагається зняти кризу у відносинах з правими. Тобто зменшити протестні настрої в суспільстві. Стратегічно це не вигідно. Тактично у Зеленського просто намагаються утримати владу.

- Київ для виконання Мінських угод зажадав розпустити ЛНР і ДНР... Наскільки це ймовірно?

- Розпуск так званих ЛНР і ДНР передбачений Мінській угоді. Це один з останніх пунктів Мінських угод. Спочатку проходять вибори на Донбасі за українськими законами, які і розпускають ЛНР і ДНР. Зараз відбувається жонглювання пунктами, які з них виконувати і в якій послідовності. Тобто спочатку межа або вибори або ліквідація ЛНР і ДНР, внесення в ці питання виведення військ і капітуляції Росії, все це розглядаю, як спробу підвищити позицію нашої країни в переговорному процесі. Тільки боюся, що в цьому випадку переговори в нормандському форматі можуть взагалі не відбутися. Не виключаю, що це спроба створити кризові умови, при яких виникне можливість відмовитися від Мінських угод або повністю їх переписати і при цьому не опинитися звинуваченими з боку західних партнерів у спробі зриву мирного врегулювання конфлікту на Донбасі.

- Якщо Україна буде переписувати "Мінськ-2", як на це відреагують в Росії?

- У Російській Федерації продовжать чекати. У Кремлі не будуть виступати зі своїми позиціями і пропозицією. У Росії розуміють, що в Україні внутрішньополітична криза, яка сталася на тлі врегулювання конфлікту на Донбасі між Зеленським і праворадикальними групами. У Росії розуміють, що нинішня позиція України дискредитують Москву в очах представників Німеччини та Франції, які повертаються до діалогу і співпраці з РФ. Відповідно, Росія не буде поступатися. Вона буде проводити свою політику і чекати більш сприятливого моменту для чинення тиску на українське керівництво.

- Це призведе до замороженого конфлікту на Донбасі?

- До теплого конфлікту. Заморожений конфлікт у нас в Придністров'ї, там не стріляють. У нас же продовжать гинути люди. Не виключаю, що на Донбасі можливі ширші і серйозні ескалації конфлікту.

- Як довго триватиме конфлікт на Донбасі?

- Ще один політичний цикл. Тобто, близько п'яти років.

- Яке рішення потрібно прийняти Зеленському, щоб врегулювати військовий конфлікт на Донбасі?

- Президент повинен в цій ситуації взяти всю відповідальність на себе. Сказати, що план мирного врегулювання конфлікту на Донбасі є його прямою відповідальністю. Він, як Президент, не звертатиме увагу на радикальна меншість, існування якого в будь-якому випадку неминуче. Завжди залишаться незадоволені люди. Тому Зеленському потрібно винести ці питання на референдум. Потрібно запитати українців, чому хтось привласнює собі роль всього українського суспільства або дозволяє говорити від всіх українських патріотів. Тільки так ці питання можна вирішити. У будь-якому випадку жонглювання цими смислами і подібна риторика продовжиться.

- На референдум потрібно винести формулу Штайнмайера?

- Ні. Мінські угоди. Українцям потрібно поставити просте запитання. Чи підтримуєте ви реалізацію Мінських угод від 2014-2015 років, які передбачають розширення місцевого самоврядування, амністію і так далі. Потрібно поставити громадянам один такий важкий предмет, на який українці повинні відповісти так чи ні.

- Якщо більшість українців підтримає Мінськ, а мітинги триватимуть, що робити Зеленському в цьому випадку?

- Заявити, що це вибір більшості і претензії не обгрунтовані. Більшість проголосувала за мир на Донбасі таким шляхом, і він, як Президент, повинен реалізовувати думку більшості українців.

Всі матеріали на сайті захищені
згідно законодавства України