Хасан аль-Дами: Сирія стає полігоном для нової "холодної війни"

Хасан аль-Дами: Сирія стає полігоном для нової "холодної війни"

Днями офіційна Анкара заявила про припинення активної фази своєї контртерористичної операції "Джерело світу" на півночі Сирійської Арабської Республіки. Одночасно Москва поставила світову громадськість до відома про встановлення повного контролю РФ над головними населеними пунктами сирійського північного заходу, а Вашингтон залишив за собою право ввести свої армійські підрозділи для "охорони великих нафтових об'єктів" в східних регіонах САР. У даній ситуації незалежні аналітики припустили, що іноземні держави знову почали боротьбу за сфери впливу в Сирії. Чи так це насправді, ГолосUA з'ясовував у арабського політолога Хасана аль-Дами.

 

- Пане аль-Дами, чи можна зараз однозначно говорити про закінчення громадянського протистояння на сирійській території?

- Можна однозначно говорити лише про те, що базувалася в Сирії міжнародне терористичне угрупування ІГІЛ, дії якої призвели цю близькосхідну країну до катастрофи, знищена. Тепер переможці фактично приступили до розділу так званого "сирійського пирога". Наприклад, місцеві курди вимагають від Дамаска надання широкої автономії, а бойовики опозиційної Башару Асаду "Сирійської вільної армії" (ВСА) мають намір створити анклави з власними силами безпеки і регіональним пристроєм. Цілком очевидно, що той же офіційний Дамаск не терпітиме подібного самоуправства, і щодо «незгодних» структур будуть застосовані санкції, аж до військових акцій.

- Але ж багато іноземних держави вже стали гарантом регіональної стабільності...

- На даний момент законну владу чинного президента Сирії Асада підтримує тільки Росія, яка дійсно змогла зміцнитися в САР. У свою чергу, Туреччина фокусувалася на боротьбі з курдськими озброєними формуваннями і створенні "буферної зони" на турецько-сирійському кордоні. Ісламська Республіка Іран поки абстрагувалися від прямого втручання в подальше політичний устрій сирійського держави. Таким чином, я можу припустити, що в доступному для огляду майбутньому місцева опозиція активізує антиурядову діяльність. А поширювані повідомлення про розпуск ССА є відвертою дезінформацією, вигідною, головним чином, Вашингтону, як союзнику заколотників.

- До речі, про Вашингтоні... Важко зрозуміти логіку Білого дому, який спочатку вивів американський "обмежений контингент" з Сирії, а потім заявив про намір розмістити свої війська в нафтоносних районах країни... У чому тут підступ?

- Це не підступ, а стратегія. Тільки за останні півроку американські компанії, всупереч міжнародним ембарго, добули і вивезли з регіону мільйони барелів нафти на загальну суму в мільярд доларів. Формально причиною для повернення військовослужбовців Пентагону в Сирію є захист відповідних родовищ від нападів екстремістів "Ісламської держави", фактично ж Америка знову "вбиває двох зайців": зберігає свою присутність в окремо взятій країні Близького Сходу і продовжує контролювати нафтові поставки. Згодом на отримані «нафтові долари» США зможуть надавати підтримку всім антиурядових сил Сирії.

- Але ж в справу можуть втрутитися Анкара і Москва, чи не так?

- Безумовно. У конкретно взятому випадку, ні про яке збройному протистоянні Пентагону з турецькими військами і тим більше російськими підрозділами тут не може бути й мови, проте немає жодного сумніву, що всі перераховані вище держави будуть нарощувати свій потенціал в регіоні. Сирія стає полігоном для нової "холодної війни", в яку, крім РФ і Сполучених Штатів, напевно виявляться втягнутими і інші країни.

- Отже, криза в САР буде посилюватися?

- Буде, якщо в справу не втрутяться вищі міжнародні структури, включаючи Організацію Об'єднаних Націй і Лігу арабських держав. Незважаючи на те, що їх резолюції, як правило, носять рекомендаційний характер, саме світові дипломати сьогодні здатні запобігти поділ Сирії на горезвісні "зони впливу" і, забезпечивши проведення в цій країні демократичних виборів, поставити крапку в будь-якому протистоянні. По крайней мере, в це хочеться вірити.

Всі матеріали на сайті захищені
згідно законодавства України