"Слуга народу" незабаром почне фрагментуватись - Юлія Клименко (народний депутат)

"Слуга народу" незабаром почне фрагментуватись - Юлія Клименко (народний депутат)

У Верховній Раді багато народних депутатів, які не розуміють, як працює державна машина. Які проблеми через це чекають на країну, розповідає в інтерв'ю Gazeta.ua народна депутатка Юлія Клименко.

Вона очолювала партію "Голос" до 24 липня 2019-го. У виборчому списку була другою. Зараз входить у фракцію політсили.

- Завершився другий місяць роботи парламенту. Що для вас стало найбільшою несподіванкою?

- Швидкість ухвалення законопроектів. Багато з них писали ще у 2015-2016-х. Довго ходили, не ухвалювали. А за місяць фактично ухвалили все, над чим працював другий уряд Арсенія Яценюка. Побачила законопроекти, які писали ще ми. Вони 4 роки лежали у столі.

- Що шокувало?

- Люди, які зайшли у парламент, за інших обставин ніколи не зібралися б в одному місці. Деякі не мають вищої освіти, не працювали ні в бізнесі, ні на державній службі, не мають стосунку до юриспруденції. І поряд ті, хто керував державою. Вони в одній залі спільно ухвалюють рішення.

- Кого більше, професіоналів чи дилетантів?

- Тих, хто не розуміє, як працює державна машина. Та багато "слуг народу" починають наздоганяти досвідчених, вже зрозуміли, куди потрапили.

Дехто у парламенті не має вищої освіти. І поряд ті, хто керував державою

 

- Що викликало захоплення?

Турборежим. Але вікно можливостей закривається. Цей парламент швидко ухвалює хороші законопроекти до кінця року. Плюс у тому, що законопроекти, які змінюють правила гри, в іншому випадку не пройшли б.

- Чи було за цей час щось ганебне?

"Слуги народу" внесли законопроект, який дозволяє уряду переглядати ліцензії господарської діяльності. Зараз це право за парламентом. Фактично всупереч Конституції хотіли передати повноваження законодавчої влади виконавчій, сконцентрувати їх в уряді.

Документ відправили на доопрацювання.

Найпровальнішою була комунікація президента з парламентом і суспільством щодо "формули Штайнмаєра". Зеленський і його партія допустили величезну помилку. Підірвали довіру до себе. Тепер українці прискіпливо дивитимуться на все, що пропонуватиме монобільшість.

- У жовтні по Україні відбулися багатотисячні акції, віче, марші. Про що вони свідчать?

- Я була на майдані Незалежності 14 жовтня. Там було значно більше 18 тисяч, як це подають офіційно. Кількість вражала. Вийшли на вулицю, бо влада не розмовляє із суспільством. Мовляв, ми самі "розрулимо". Українці не пробачають, коли за спиною узгоджують незрозумілі червоні лінії.

Не вийти до людей з боку керівництва держави було неправильно. На вулицю вийшли громадяни, які хочуть почути правду і що в дійсності відбувається.

Влада не розмовляє із суспільством

 

Чому в Офісу президента таке хибне сприйняття протестів?

Вважають, що 73 відсотки підтримки у другому турі вибачать будь-які дії. Але маятник високих рейтингів може хитнутися в інший бік. Зеленський втрачатиме підтримку, якщо не спілкуватиметься з суспільством щодо важливих питань деокупації Донбасу і Криму, земельної реформи, бюджету.

- На чому варто будувати стратегію щодо Донбасу?

- Зміцнювати боєздатність та економіку. Щоб протистояти Путіну, потрібно бути сильними. Якщо показувати, що йдемо на поступки, тим більше у Путіна прокидатиметься хижацький інстинкт.

Досі немає чіткого плану деокупації та реінтеграції окупованих територій. Від різних людей чуємо якісь бачення. Зеленський каже одне, Пристайко – інше, Яременко – третє. І це не узгоджується між собою. Нам розповідають про якісь домовленості. Як можна домовлятися, не маючи стратегії та плану?

Коли сталася історія з підписом "формули Штайнмаєра", попросили спікера запросити до зали президента Зеленського, Пристайка і всіх причетних до перемовин. Зеленський зустрівся тільки з керівниками фракцій у закритому режимі.

Зрозуміло, що "формула Штайнмаєра" неприйнятна для України. Спочатку Росія має вивести війська, потім треба повернути український контроль над кордоном, і лише згодом, можливо, говорити про якісь вибори. Інакше реалізуємо план Путіна. Мінські домовленості від початку були мертвонародженими.

Формула Штайнмаєра" неприйнятна для України, це план Путіна. Мінські домовленості від початку були мертвонародженими

 

- Яка роль вашої партії в умовах монобільшості "Слуги народу"?

- Ми маємо більше експертизи. Маємо чітке бачення та програму. Розуміємо, чому прийшли у Верховну Раду, що хочемо ухвалювати. Читаємо законопроекти, обговорюємо їх. Даємо свою експертизу у комітетах, що корисне для парламенту. Попри те, що нас 20. Часом опиняєшся у ситуації, коли ти єдиний, хто розуміє, про що законопроект. Зміст пояснюєш колегам.

- Які ініціативи президента і його команди викликають найбільші дискусії?

- Щодо Донбасу і Криму. Не розуміємо, в які зобов'язання влада веде Україну. До того ж у закритому режимі.

В економіці президент почав не з того кінця. Законопроект "слуг" про касові апарати та РРО викликали протест підприємців. Президент чи його партія вирішили, що це "гарна" ідея почати з закручування гайок малому та середньому бізнесу.

Починати треба з великих олігархічних груп. Тоді з'явиться довіра у суспільства, і воно буде готове платити додаткові податки, виходити з тіні. Ситуація виглядає так, як на трасі Merсedes і "Жигулі" перевищують швидкість однаково, а зупиняють тільки "Жигулі".

Потрібна чітка візія, як вивести економіку з тіні. Від більшості поки немає жодного законопроекту, який дає доступ до монопольних ринків, збільшення там конкуренції, відрізає олігархів від бюджету.

- Чому не починають з олігархів?

- З ними боротися складно. Це люди з великими грішми, зв'язками, найбільші роботодавці. Влада не зацікавлена іти з ними на конфлікт. Хоча люди повірили Зеленському, що він боротиметься з олігархами.

Зеленський не зацікавлений іти на конфлікт із олігархами. Хоча люди повірили, що він із ними боротиметься

 

- Як оцінюєте перші місяці президентства Зеленського за 5-бальною шкалою?

- На "трійку з мінусом". Немає жодного проривного рішення, яке би вивело Україну із замерзлого стану країни і дало розвиток на 5-10 років.

- В одному з виступів ви сказали: "З програми уряду одразу видно, хто з міністрів розуміє, про що пише, а хто не дуже". Що вас найбільше насторожує в роботі уряду?

- Вже минуло 2 місяці, а багато з міністрів не розуміють, куди потрапили. Не розуміють обсягу проблем, які мають вирішувати. Тому декілька міністерств просідають. Наприклад, МОЗ, яке застрягло у адміністративному паралічі. Відвоювали на бюджетному комітеті гроші на ліки для важкохворих. Чому маємо за міністерство робити їхню роботу?

Відкриваєш розділи програми уряду, особливо соціальний блок - за деревами лісу не бачать. Не розуміють, куди дійдуть через 12 місяців. Програма виглядає як пазл, який не складеться в одну картину успішної України.

- Все ж таки щось викликає оптимізм?

- Там є правильні гасла. Розуміємо, що нам треба 40% росту ВВП за 5 років, прозора земельна реформа. Відлучити олігархів від державних підприємств, щоб перестали там красти. Є багато гарних речей, але вони не підкріплені конкретними кроками.

Добре, що уряд хоче поліпшити якість доріг, реформувати залізницю. Це дає можливість розвиватися іншим бізнесам.

- Наскільки реальні прогнози Кабінету міністрів про 40% зростання економіки за 5 років?

- 40 відсотків - величезна цифра. Міжнародні аналітики, банки, МВФ сказали, що практично неможливо досягнути такого росту. Ніхто не займається людським капіталом. Як може рости економіка, якщо значна частина населення шукає роботу в інших країнах. Без людського і грошового капіталу економіки не ростуть. Нинішня влада не займається ні одним, ні іншим. Жодної програми повернення людей з-за кордону й утримання тут немає. Уряд показує "хотєлкі", які не підкріплені цифрами, розрахунками та програмами. Крім того, б'юджет-2020 взагалі не передбачає жодної програми, яка якісно просунула б економіку.

- З чого варто починати для росту?

- З оцінки того, що маємо і що можна вивести з тіні. Наприклад, 2020-го повертаємо гроші з офшорів. Паралельно запрошуємо повертатися українців. Для цього зарплати повинні бути хоча б на рівні того, що заробляють за кордоном. Навіть якби було 50-70% від зарплатні у Польщі, люди жили б тут. Бачимо, якась галузь дає приріст ВВП, давайте її стимулювати. Розвиваємо школи, освіту, щоб у нас були найкращі інженери і IT-шники у світі. Все має бути комплексно, щоб розуміти, як воно виглядатиме через 5-10 років.

Всі матеріали на сайті захищені
згідно законодавства України