Рахунок пішов на дні. Рада вийшла на фінішну пряму з "антиколомойским" законом, але й про Ситник не забула

Рахунок пішов на дні. Рада вийшла на фінішну пряму з "антиколомойским" законом, але й про Ситник не забула

Верховна Рада ще наблизилася до остаточного ухвалення "антиколомойского" законопроекту щодо банків, проголосувавши за його розгляд у другому читанні за прискореною процедурою.

Судячи за сигналами з парламенту, фінальне голосування може відбутися наступного тижня знову-таки в позачерговому режимі, хоча обговорюється й час після 10 травня.

Мінлива Рада

 

У порядку денному засідання Ради в четвер, 30 квітня, особливу увагу привертав пункт регламентного ноу-хау - спеціальної процедури розгляду для другого читання банківського законопроекту № 2571-д, прозваного "антиколомойским" за його можливе застосування до історії з "Приватбанком".

Із даним проєктом стає можливим обійти розбір понад 16 тисяч поданих поправок, який би затягнувся на довгі місяці. Сам проєкт - одна з двох головних вимог для надання нового траншу МВФ Києву.

Для того, щоб питання про запуск спецпроцедури з'явився в плані роботи парламенту, необхідні підписи мінімум 150 народних депутатів. З цим нібито були проблеми. Як стверджує в фейсбуці член фракції партії "Голос" Андрій Осадчук, 153 підписи знайшлися насилу. І нібито доля голосування висіла на волосині. Хоча цього не скажеш за кінцевим результатом, але про нього пізніше.

Інтрига була в тому, які фракції проголосують за застосування особливого порядку розгляду, з огляду на всі пристрасті, які чиняться навколо антиколомойского проєкту.

Нагадаємо, через нього в монобольшінстве "Слуги народу" (СН) стався розкол. Активно працювали проти проєкту, перш за все, депутати, які орієнтуються в своїй діяльності на екс-власника "Приватбанку" Ігоря Коломойського. І в першому читанні законопроєкт підтримали тільки 198 членів фракції СН з 248-ми. Не голосувала й велика частина депутатської групи "За майбутнє", на яку має вплив Коломойський. Зате дали голоси фракції "Голоси" (17 депутатів) і "Європейської солідарності" (ЄС, 25 "багнетів"), депутатська група "Довіра" (15 депутатів) і позафракційні депутати в кількості 10 чоловік.

У той же час "Голос" і ЄС виступили категорично проти введення спецпроцедури в закон про регламент, який придумали, щоб приборкати вал поправок до "антиколомойского" законопроєкту. Однак тоді в СН обійшлися без них за рахунок внутрішньої мобілізації та голосів "Довіри" й позафракційних парламентаріїв. Проголосувала й частина фракції "Оппоплатформи".

Чергове голосування явило новий розклад сил. Проєкт схвалили 255 депутатів. Левову частку голосів - 213 - дала СН. Актив групи Коломойського знову не проголосував. 18 голосів - внесок "Голоси", 14-ть - "Довіри", 10-ть - позафракційних депутатів.

Ось як пояснюють в "Голосі" своє голосування за спецпроцедурою, яку фракція раніше серйозно критикувала. "Ми її (спецпроцедурою - Ред.) Вимагали тільки на час карантину. Спецпроцедурою повиннен бути скасований, вже поданий законопроєкт", - відповів на запитання "Страни" в коментарях до свого посту член фракції Андрій Осадчук.

Мається на увазі законопроєкт №3415, внесений головою фракції СН Давидом Арахамія й іншими депутатами, та дійсно передбачає обмеження терміну дії норми про спецпроцедуру тільки часом карантину плюс місяць після його відміни.

"Євросолідарності" голосувати не стала, а перед самим голосуванням раптово зібралася біля президії. Так екс-президент Петро Порошенко з товаришами протестували проти нібито образливого звернення до них спікера Дмитра Разумкова, який, мовляв, засумнівався в правильності перебування фракції ЄС в парламенті, ніж "принизив" їхніх виборців і взагалі любить повчати колег-депутатів. Вони вимагали слова, але голова поставив спецпроцедурою на голосування, а вже потім дозволив виступити члену фракції Ірині Климпуш-Цинцадзе.

У пропрезидентській фракції за скандалом розгледіли спробу ЄС зірвати сесійну роботу. На це ж натякнув на своїй сторінці в фейсбуці депутат від "Голосу" Андрій Осадчук. Але йому в коментарях відповіла член фракції ЄС Вікторія Сюмар, що справжня причина - в "постійному хамстві спікера", а "Євросолідарність" взагалі спочатку була готова за основу та в цілому проголосувати за банківський закон. "Однак хтось пішов на договорняки з 16 тисяч правок", - написала вона.

Як би там не було, у фракцій і Депгрупи є два дні, щоб відібрати по п'ять поправок до "антиколомойского" проєкту, раніше відхилених, і запропонувати їх профільному комітету. Позафракційні депутати мають право на додавання однієї поправки. Комітет протягом двох днів становить уточнену порівняльну таблицю поправок і виносить проєкт на друге читання.

Коли відбудеться нове голосування, думки розходяться. За однією інформацією - на наступному тижні, але там будуть свята, тому не факт. Швидше, точніше прогноз Арахамія про засідання після 10 травня.

А до нормальної пленарної роботи Рада може повернутися після 20 травня, якщо уряд послабить карантинні заходи.

Саакашвілі мінус і Ситник плюс

 

Ще один важливий момент: як видно, парламенту не доведеться "позачергово" розглядати питання призначення Саакашвілі віце-прем'єром.

За словами Арахамія, ОП знайшов для Міхо нову посаду, правда, яку - не уточнив, мовляв, це зробить сам Зеленський.

"Михайло Саакашвілі останні кілька днів проводив тривалі консультації з президентом, і вони знайшли інший формат, в якому вони будуть працювати - нова посада", - повідомив на брифінгу Арахамія, при цьому запевнивши, що голоси за кандидатуру Міхо зібрані.

У коментарі "Страни" член фракції СН Олександр Качура припустив, що мова йде про консультативну роль для Саакашвілі, наприклад, в якійсь раді реформ при Кабінеті міністрів або Офісі президента.

"Однак це тільки моє припущення", - підкреслив Качура.

Судячи з усього, буде продовження в історії з директором НАБУ Артемом Ситником. Як писала "Страна", законопроєкт, який би дозволив його звільнити, зник з порядку денного засідання в четвер після того, як представництво МВФ в Україні надіслало листа-попередження в Офіс президента. У ньому йшлося про те, що можливі зміни законодавства про НАБУ, невигідні Ситнику, приведуть до перегляду дій фонду в Україні. Лобі НАБУ святкувало перемогу.

Втім, як виявилося, не остаточну.

Як стверджує в своєму телеграм-каналі один з головних захисників глави НАБУ Віталій Шабунін, вже йде збір підписів депутатів для проведення позачергової сесії та голосування за "антиситниковский" законопроєкт.

Правда, групі підтримки Ситника вселяє оптимізм заява Президентського Офісу, оприлюднена в четвер. "Після приходу до влади команда президента ліквідувала штучно створені обмеження для роботи НАБУ, в тому числі - політичні. Тепер інституція починає показувати результати", - заявили в ОП.

У цьому лобісти НАБУ побачили натяк, що Банкова зняття Ситника підтримувати не буде.

Правда, співрозмовник "Страни" з числа нардепів-прихильників звільнення вважає, що заява - "лише реакція на шантаж з боку МВФ".

"А необхідні для позачергового засідання підписи ми вже зібрали", - говорить джерело.

Їх наявність підтвердив "Страні" й народний депутат Максим Бужанський (СН), який також виступає за зміщення Ситника.

Підписи ще не передані в апарат Ради, та коли це станеться, співрозмовники видання не говорять. Велика гра навколо директора НАБУ триває.

ДжелелоСтрана.ua.

Всі матеріали на сайті захищені
згідно законодавства України