Олександр Дубінський (журналіст): Ідеально, якби Богдан став прем`єром, а Портнов - генпрокурором

Олександр Дубінський (журналіст): Ідеально, якби Богдан став прем`єром, а Портнов - генпрокурором

Відомий журналіст, який став депутатом від "Слуги народу", розповів журналістам "Страна.ua" про кар'єру нардепа, конфлікти з однопартійцями, про те, як не брав грошей у Коломойського, і про те, чим Богдан загрожує людям Сороса

Зустріч з Олександром Дубінським відбулася в п'ятницю, коли в Трускавці - розпал навчальної сесії для майбутніх депутатів "Слуги народу", де партію вчать уму-розуму перед початком парламентської сесії.

Дубінський не з ними, і в цьому - весь Дубінський, який рідко рухається разом з колективом. Що, з одного боку, - заявка на лідерство, а з іншого - ризик для лідерів партії, яким, як це часто буває, потрібні порядок і слухняність. Ще до старту парламентської сезону Дубінський почав його підривати. Спочатку заявив про створення неформальної фракційної групи депутатів-мажоритарників, а після посварився публічно з майбутнім лідером фракції Давидом Арахамія і продовжує натякати, що місце його - не на чолі найбільшої політсили парламенту.

Про непослух, слухняність, про відносини з Коломойським і тому, скільки машин і квартир він вкаже в своїй декларації, ми поговорили з Дубинськім під час його першого інтерв'ю після виборів.

- Почнемо з нескромного питання: скільки коштує ваш великий годинник на зап'ясті?

- Новий коштував дві тисячі доларів. Чому це важливо?

- Цікаво. Як тільки ви зайдете під купол Ради, потрапите під приціл журналістів, і ваш годинник, і машини, і квартири почнуть цікавити багатьох людей, ЗМІ, а можливо, і правоохоронні органи. Вас почнуть обговорювати, ставити запитання.

- Я ніколи не позиціонував себе як голодранець.

- Тоді навіщо ви їздили до виборців не на своїй машині, а на старому розбитому "Форді"?

- По-перше, він не старий. Машина 2002 року. По-друге, не розбитий. Хороша машина. За цими дорогами, які нібито відремонтував Гройсман, інакше їздити не можна.

- А скільки у вас машин, якщо не секрет?

- Кілька.

- Дві, три або чотири?

- Більше однієї.

- А скільки машин ви покажете в декларації?

- В цьому році я не зобов'язаний її подавати.

- Ось бачите, ви вже починаєте хитрувати, ухилятися, але ж навіть не почалася сесія.

- Зовсім ні. Були дострокові вибори, так що за законом я не зобов'язаний подавати декларацію. Я дуже законослухняна людина, і подам її в 2020 році.

- А скільки у вас квартир, на які гроші куплені і навіщо вам стільки?

- За ті ж гроші, що й у вас в гаманці. За гривні. І взагалі, навіщо вам це? Ви ж дівчина не бідна. Та й навряд чи вам вдасться взяти мене без бою (влітку 2016 року ЗМІ, з посиланням на дані держреєстрів, писали, що Дубінський і його дружина володіють 8-ма автомобілями, 10-ма квартирами і 6-ма земельними ділянками; сам Дубінський тоді заявляв, що ці публікації - піар-кампанія проти нього в помсту за розслідування. - Прим. ред.).

- Поки ми спілкуємося, двоє ваших охоронців не зводять з нас очей. Багато політиків минулих скликань користувалися охороною як додатковим модним аксесуаром, що підвищує статус. Це про вас?

- Мені не потрібен елемент аксесуару. У моєму випадку це пов'язано з особистою безпекою.

- А хто вам загрожує? Кого ви боїтеся?

- Я в житті нікого не боюся. Але охорона мені потрібна від неадекватних фігурантів моїх розслідувань. Скажімо, фігурант однієї зі справ про незаконну вирубку лісу в Херсонській області просто дав команду зламати руку або побити активістку Гандзюк. За її позицію. Чим це закінчилося, ви знаєте. При цьому замовник нападу - по суті, ніхто, лох якийсь. Охорона - захист від такого ось дурня. Запобіжний механізм. Я не хочу, щоб зі мною щось трапилося.

- Повернемося до декларації.

- Я подам її в 2020 році.

- Ви назвете себе офіційним мільйонером?

- Доларовим - ні. Гривневим - так. В цьому році у мене буде велика операція з продажу акцій.

- Це акції телеканалу? І що взагалі за угода?

- Можу сказати, що сума угоди становитиме кілька мільйонів гривень. Акціонерна угода не дозволяє мені розкривати деталі, але цієї суми вистачить, щоб п'ять років займатися депутатською діяльністю.

- Як у вас вийшло заробити свої статки в журналістиці?

- Та які статки? У мене машина 2006-го року, у дружини - 2011-го. Це вам не на "Рендж Ровері" їздити (говорить про машину Світлани Крюкової. - Прим. Ред) ...

- Ви себе весь час позиціонуєте як фінансово незалежна людина, і для вас депутатська зарплата - копійки. Більша частина партії "Слуга народу" буде жити на одну зарплату, а це - 25-30 тисяч гривень в середньому. Як їм не продатися при таких доходах і таких спокусах?

- Чесно кажучи, складно. Але не продатися, а жити, не маючи додаткових джерел доходу.

- Це проблема для партії?

- Зараз ні, тому що там реально ідейні люди.

- Ми фіксували, скільки на ентузіазмі працювали люди в Раді минулого скликання.

- І скільки?

- Шість місяців.

- Коли я говорю, що у депутата маленька зарплата, то це викликає обурення. Загальний бюджет депутата 76 тисяч гривень. У цю суму входять зарплата і гроші на помічників. А цього мало, щоб орендувати офіс. Мені як мажоритарщику потрібен офіс в Обухові, Василькові та Українці. Одну прийомну не можна. Відстань від Обухова до Василькова - 52 км. Прямої маршрутки немає. Потрібно їхати спочатку в Київ, потім на Васильків. Це непросто. На оренду і комуналку потрібно витратити десь 30 тисяч гривень. Це без зарплати для людей. Потрібні юристи та помічники, комусь навіть прес-секретар. Хоча мені він не потрібен.

- І як бути? Де ідейному депутату взяти гроші?

- Потрібні легальні способи для підвищення депутатських доходів. Як би це не сприймалося контроверсійно в суспільстві.

- Які це можуть бути способи?

- Фонд або спільне рішення підвищити витрати з бюджету.

- Спонсорський фонд, донорський фонд, європейський фонд - що за фонд?

- Це може бути офіційний фонд, грант.

- Ви вважаєте, що Євросоюз повинен платити українським депутатам за роботу?

- Ні, але потрібно шукати механізм. Якщо олігархи хочуть впливати на Раду, хай наповнюють загальний фонд, який буде платити депутатам однаково високі зарплати. Без тіньового впливу.

- Ви уявляєте масштаби скандалу після створення олігархічного фонду? Олігархи - люди не бідні, але дуже розважливі, вимагатимуть з депутатів щось натомість.

- Якщо це буде загальний державний фонд, не буде ніяких вимог. Крім одного - єдині правила гри. Адже вони про це постійно говорять, вірно? Так нехай перестануть платити депутатам "під килимом".

- Олігархам простіше перекупити десяток депутатів, ніж спонсорувати фонд без яких-небудь виразних умов і гарантій.

- Не вийде перекупити, тому що десять депутатів - це дуже мало.

- Сьогодні десяток, завтра двадцять, так і до сорока дійде. І там і голосів не вистачить. А є ще депутати по мажоритарних округах, що групуються в неформальні союзи.

- Незалежна група мажоритарників підтримає президента. При нашому високому рівні суспільної підтримки будь-яка група, яку, наприклад, Рінат Ахметов візьме під своє крило, не матиме такого впливу.

- У Зеленського зараз високий рейтинг, але через рік все може змінитися. Чарівність зміниться розчаруванням. Що в такому випадку будете робити?

- Пропоную публічну суперечку.  Не зміниться рівень підтримки Зеленського і не буде ніякого відкату. Зараз у партії рейтинг 42,5% підтримки. Якщо через рік, умовно кажучи, до першого вересня, рейтинг партії впаде всього лише на п'ять відсотків або стане більшим, ніж зараз - я виграв. На що сперечаємося?

- Якщо я виграю, то ви записуєте серйозний ролик, де три хвилини розповідаєте про те, яка Світлана Крюкова - класна.

- У разі якщо я програю, то запишу ролик, де перерахую всі плюси і яка Крюкова ох * енная. А якщо виграю я, то ви напишите на "Страна.ua" про всі мої досягнення і який я класний, хронометражем в це інтерв'ю.

- Боюся, Ігор Гужва (головний редактор "Країни") не оцінить нашу іронію.

- Поговоріть з ним. Він може зробити коментар від редакції, що не поділяє думку автора, викладену в колонці. Ну і потім, ви ж розраховуєте виграти, чи не так?

- Коли програєте, можете почати сюжет з того, що Крюкова - один з тих журналістів, хто ніколи не брав грошей від Коломойського. Ви можете похвалитися тим же?

- Так, я не приймав гроші Коломойського.

- А як же робота на каналі "1 + 1", який належить Коломойському?

- Я, Ткаченко, Василевська-Смаглюк, Суркіс - акціонери "1 + 1". Так чиї це гроші? Ми самостійні люди.

- До питання про незалежність. Чому ви сьогодні не в Трускавці (інтерв'ю проходило минулої п'ятниці. - Прим. Ред.)? Там сьогодні останній навчальний день.

- Крім того, що сьогодні останній навчальний день, у мене кожен день ефіри. Поки не прийняв присягу, я зобов'язаний виконувати функції продюсера проектів.

- Як вам навчання по 12 годин на день?

- Це факультатив. Можна не сидіти на лекціях по 12 годин. Є речі, які мені, наприклад, не потрібні. Є ті, які потрібні мені, але не потрібні колегам. Наприклад, сам тренінг проводився на базі Київської школи економіки. А модератором запросили Тимофія Милованова, з яким у мене діаметрально різні погляди на цілі, функції та завдання НБУ.

- У вас з Миловановим розбіжності не тільки на грунті фінансової політики. У минулому ви, м'яко кажучи, сперечалися з ним з різних приводів.

- Так, він мене додав у чорний список в Facebook після цього. Забанив за критику дій, які він робив в якості члена ради Нацбанку.

- Як Милованов відреагував на вашу появу в Трускавці?

- На засіданні сказав, що вже розбанив. Зараз подивлюся (Дубинський риється в телефоні, намагаючись зайти в аккаунт. - Прим. Ред.). У Трускавці трапилася смішна історія. Я вийшов за кавою, а коли повернувся в зал, він мені каже: "Поки Дубінський виходив, я його згадував". Я запитав, а навіщо він мене згадував, якщо до цього часу не розбанені в Facebook? Він сказав, що розбанені, значить пам'ятає. Треба віддати йому належне - розбанені.

- Наскільки виправданий слух, що це олігарх Віктор Пінчук профінансував лекції в Трускавці?

- Не знаю про це.

- У партії "Слуга народу" зібралося багато різних людей. Є люди без ідей, порожні, але готові до змісту. Є люди чужої волі, а є ті, ідеологія яких суперечить вашій. Як ви будете працювати разом?

- Ті, хто пройшов шлях до перемоги або до потрапляння в список партії, не можуть бути "порожніми". Є ряд якостей, які слід поважати.

- Давайте по суті. Як ви ставитеся до заяви одного з ваших колег Микити Потураєва, який назвав майбутніх депутатів "політичними ніхто"?

- Ніяк не ставлюся. У мене є відчуття, що багато людей поки не зрозуміли, куди потрапили. Там є люди з різним іміджем. І по суті ви, називаючи депутатів "порожніми", ведете себе, як Потураєв.

- Ні, Потураєв сказав, що ви ВСІ - "політичні ніхто". Ми ж говоримо, що в партії є різні люди.

- І всі три категорії у вас негативні. Ви чомусь вважаєте себе розумнішими за інших. Це властиво багатьом людям з журналістики, до речі. А ось тренінг в Трускавці потрібен, щоб об'єднати колектив. Не треба вважати себе вищим за інших.

- А ви? Ви не вважаєте себе розумнішим за інших? Що, до речі, властиво багатьом з журналістики. Або після тренінгу всі змінилося?

- Я ніколи не вважав себе вищим інших. Я можу досить жорстко відстоювати свою позицію, але заявляти, що "всі ви - ніхто" - не моя тема. Мені малоцікава була життєва і професійна позиція Потураєва до вашої публікації, тому і його персоналією я не цікавився. Уже після я був змушений поцікавитися: а взагалі хто цей Потураєв такий?

- Раз вже ми перейшли до персоналій ...

- Та ви просто колективний Потураєв ...

- Судячи з ваших останніх заяв, ви увійшли в клінч з майбутнім главою фракції "Слуга народу" - Давидом Арахамія.

- Це не сварка. Ви погано розумієте, що означає сварка зі мною. Люди, що потрапили в парламент, повинні нести колективну відповідальність. Коли вони роблять публічну заяву, асоціюючи себе з Зеленським, не факт, що вона правильна.

- Чому ви вважаєте, що ваша заява - правильна, а його - ні? Ви просто "колективний Потураєв"?

- Я так не вважаю. Я всього лише вступив в дискусію з людиною, якій намагався пояснити, що якщо ти берешся робити гучні заяви, будь на 100% в них упевнений. Не впевнений - мовчи або аргументуй. Коли я Арахамієві сказав про це - він промовчав.

- А навіщо ви публічно принижуєте однопартійця? Адже виховувати можна за рамками ефіру.

- Де тут приниження? Це дискусія. Як мажоритарник я маю право на власну думку. Тому і пішов на вибори не за списком, а по мажоритарному округу.

- Тому - чому?

- Щоб висловлювати свою думку.

- Ви тепер з кожного приводу будете висловлювати свою точку зору?

- Я буду її висловлювати, коли захочу. На те вона і самостійна точка зору. При цьому я поважаю партійну дисципліну, зауважте. Крім Арахамія - більше ніяких заяв.

- Ви розумієте, що самостійна точка зору журналіста і політика - різні точки зору? Особливо, коли ти проходиш до парламенту під прапорами "Слуги народу" і вступаєш в конфлікт з однопартійцем.

- Конфлікт - це коли люди періодично або постійно сваряться. У нас з Арахамієм немає конфлікту, я відреагував на його заяви. Сподіваюся, що ця дискусія призведе в результаті до того, що всі думатимуть, що говорити в наступний раз. І про це тиждень вже всі говорять. Деякі речі краще фіксувати на початку.

- Є три тестових питання, які ми задаємо всім "слугам народу", щоб зрозуміти, що в голові у людини, перш ніж вона стане політиком. Як ви ставитеся до скасування мораторію на землю?

- Мораторій на землю повинен бути скасований, і земля повинна стати товаром. Але при виконанні ряду умов. Поки у нас відсутня справедлива нормативна грошова оцінка землі. Ви знаєте, яка вона зараз?

- Ми ж не Вакарчук, а ви не Тимошенко. Ви хочете назвати цифру - називайте. Без цих тестів на грамотність.

- 31.946 грн. Плюс індексація на рівень інфляції. Ціна гектара орної землі, грубо кажучи, 45 тисяч гривень. Ринкова ціна гектара може бути і 5 тисяч доларів. А нормативно-оцінна вартість - 1,5 тисячі євро, що в три рази нижча за реальну вартість. З цієї ціни, до речі, виходить вартість оренди. Ви знаєте нормативну вартість оренди? Реєстрація договору оренди землі це три відсотки нормативно-грошової оцінки. Це мінімальна сума, при якій реєструється договір купівлі-продажу землі. Це 1,3 тисячі гривень, і це смішно. При таких цифрових параметрах ринку не можна нічого вводити, тому що зараз вартість штучно занижена в інтересах великих агрохолдингів. Якщо ти за 1,3 тисячі гривень не здаєш земельний пай - йди на*уй. А на*уй можна піти в дуже багатьох випадках. Наприклад, уявімо, що у тебе є поле, а я зняв поруч всі ділянки землі в оренду. Я тобі не дам проїхати до ділянки, не дам воду, багато чого не дам. Ринок землі потрібно відкривати, але зараз земля з штучно заниженою вартістю, яка знаходиться в агрохолдингів, а вони вже давно підготували гроші на викуп цієї землі. Коли буде реальна вартість землі - виникне питання конкуренції, і скільки грошей зайде. Земля є одним з останніх інвестиційних ресурсів, які зараз є у держави Україна. Продавати, за великим рахунком, більше нічого.

- Якщо восени в парламентський зал внесуть питання про зняття мораторію на продаж земель сільгосппризначення, як ви проголосуєте?

- При виконанні умови формування нової грошової оцінки, поділу земель в кадастрі (вони ж різні бувають - пісок, полтавський чорнозем і так далі), тоді я проголосую "за". А поки - ні.

- Як ви вважаєте, чи реально виконати підготовчий етап за рік?

- Історія, про яку говорив Арахамія, стосувалася земельного кадастру - тут крутяться колосальні гроші. Зараз по всій країні створюються ОТГ (об'єднані територіальні громади), яким передають землі запасу. Вони, в свою чергу, ділять їх на паї. Є величезні ділянки, які ділять на маленькі гектари нібито для ветеранів АТО. Хоча, насправді, на продаж. Для того щоб отримати кадастровий номер на земельну ділянку, потрібно заплатити хабар.

- Кому хабар?

- Наприклад, ось мені прислали схему, згідно з якою в земельній мафії є ??такий Максим Мартинюк, дивиться бек-офісу, який концентрує всі ресурси. Є ще Карпов Антон, під яким Олександр Луцький, у якого заступник - Анатолій Шумський, дивиться за Одеською та Київською областями. Олег Левченко - смотрящий за Київською областю, також є директором Науково-проектного інституту землеустрою. Директор фірми "Традомаш" Андрій Балон - називається смотрящим за Київським районом.

- Про які суми відкатів йдеться?

- Ну, наприклад, введення в експлуатацію на квартиру в Київській області - п'ять тисяч доларів квадратний метр. Пишуть: можливий торг. Якщо вирішити цю корупційну складову, то звільняється колосальний ресурс, щоб всі ці проблеми вирішувати. При Порошенко - це була годуюча схема. Зараз є ризик її збереження. Тому що згаданий вище Олег Левченко намагається просунути через Кабмін Людмилу Приходько, начальника Держгеокадастра Київської області - на посаду голови Держгеокадастру України. Тобто зберегти і посилити корупцію.

 - Чи будете ви голосувати за зміни до Конституції щодо особливого статусу Донбасу?

- У тому вигляді, в якому їх запропонував Порошенко чи Зеленський?

- А в якому вигляді їх запропонував Зеленський?

- Я не знаю, тому і питаю. За закон Порошенка я голосувати не буду.

- У вас є самостійна точка зору на цю тему? Як і взагалі по темі реінтеграції Донбасу.

- Війну закінчити треба. Потрібно створити умови, щоб люди захотіли переїхати в Україну. Щоб зрозуміли, що вони тут потрібні і важливі. Бойові дії можна завершити, як в Ізраїлі. Там на кордоні з Палестиною стоїть бетонна стіна метрів дванадцять в довжину і метра три в товщину. Фура заїжджає в автоматизований пункт пропуску. Палестинський водій виходить з фури, сідає в таксі і їде. Цю фуру простягають по бетонному боксу на перевірку: чи є там зброя і метал.

 - Ви за те, щоб побудувати стіну на кордоні з непідконтрольним Донбасом?

- Ми повинні прийняти політичне рішення, як ми діємо. Чи будемо повертати територію разом з людьми або будемо консервувати конфлікт? Це рішення має прийняти президент.

- Що значить "консервувати конфлікт"?

- Ні від чого не відмовляємося, а будуємо стіну. 30 на 30, а посередині - "нічийна" земля. Або нехай проводять референдум.

- Ви вважаєте, що відповідь на це питання потрібно отримувати через референдум?

- Ми ж вважаємо себе єдиними з Донбасом і Кримом, тому так.

- Ви як медійник прекрасно розумієте, що перемога Зеленського на виборах - це грамотна маніпуляція громадською думкою. Чи можна суспільству, яким так просто маніпулювати за допомогою медіа, виносити такі серйозні питання як доля Донбасу?

- Поки ти не взяв на себе відповідальність, то можеш п * здеть все, що хочеш. Наприклад, що треба воювати, і чому ви всі не на фронті, а сидите в "Фейсбуці" і не звільняєте Донбас. Або кричати про те, що Донбас треба відрізати нах * й, відпустити. Або наполягати, що домовимося про те, що вони хочуть, і будемо реінтегрувати назад. Рішення, винесене на референдум, визначить шлях - це прийняття відповідальності, в тому числі і за вибір президента.

- Ви хочете, щоб ми запитали українців: донецькі наші або не наші?

-Вони наші. Я за реінтеграцію. Але ця політика реінтеграції не може мати характер примусу. На момент активної фази війни там залишилося півтора мільйона чоловік, тому що всі виїхали. Через деякий час близько двох мільйонів повернулися. Люди не знайшли тут роботу, а у нас - дорогі комунальні послуги, висока ціна оренди житла. У багатьох людей склалося відчуття, що влада їм сказала: "Ідіть нах * й", і вони пішли. Запитайте про це у будь-якого переселенця. Так, там бандити, які захопили владу, але є і звичайні люди, і вони нам потрібні. Важливо це їм показати.

- Ваш колега Максим Бужанський в інтерв'ю "Стране" сказав, що така реінтеграція неможлива без створення проукраїнського лобі всередині місцевих т. н. еліт. Як це можна технічно зробити?

- Будь-який конфлікт можна згладити торгівлею. У новинах показують звалився міст, через який перелазять старі, які їздили за продуктами. Так ви не покажете людям, що вони тут потрібні. Так можна тільки культивувати ненависть.

- Ви вважаєте, що потрібно зняти торгову блокаду?

- Я вважаю, що якщо ми приймаємо рішення про реінтеграцію, то безумовно. Тому що вигода поступово заміщує агресію. Ми говоримо не про військових, а про простих людей, які там живуть. Так, можливо, вони помилялися колись, але вони ж не вбивали наших солдатів.

- У побуті ви говорите російською мовою, а передачі на "1 + 1" і відеоролики ведете по-українськи. Якою мовою ви будете спілкуватися в Раді?

- Державною. Я вільно володію українською, але мені в побуті зручніше спілкуватися російською. Якби ви спілкувалися зі мною українською, я б перейшов на українську. (Ред. Nation - оригінал інтерв'ю записаний російською мовою).

- Коли ви будете доповідати з трибуни Верховної Ради щодо мовного питання, якою мовою будете це робити? І яка ваша позиція щодо цієї спірної теми?

- Тема мови не моя. У мене на цей рахунок така ж позиція, як і по церкві: дайте людям можливість в побуті розмовляти тією мовою, якою вони хочуть. Їм так зручно, тому нічого з цим зробити не можна. У нас обов'язково ведення діловодства українською мовою, обов'язкова мова в школі.

- Так було і раніше. Яке ваше ставлення до квотної політики?

- Я б залишив квоти як є. Якщо ти хочеш дивитися телевізор і спілкуватися з державою - спілкуйся державною мовою. А в побуті і YouTube говори і дивись російською, якщо хочеш. У нас величезна свобода вибору. Не зовсім правильно в країні, де 30% населення розмовляє російською, збільшувати квотування, так як ми створюємо міграцію глядача на російські телеканали. З іншого боку, будь-який відкат назад буде сприйматися як повернення в бік Росії. Я б залишив квоти, але посилювати - нерозумно.

- За новим законом буде 90%. Куди посилювати?

- Я приходжу в ефір і розмовляю російською, попри те, що квоти 90%.

- Підвищення квоти до 90% поки не вступило в силу.

- Коли закон набуде чинності, то люди будуть інтегруватися в YouTube.

- Володимир Зеленський зі своєю командою заявляли, що квоти можуть бути замінені на політику податкових преференцій для продуктів українською мовою.

- Не готовий відповісти. Економіка, бізнес - моє. А ось мовна полеміка - це не моя тема.

- Ми запитуємо, тому що ви людина з телевізора.

- Я дядько з телевізора, який займається креативною частиною. Я вигадую ідеї.

- Ви з'їжджаєте з теми?

- Я вважаю, що в країні, де 70% за межею бідності - це не головна тема дня.

- Чи вірите ви в створення ефективного державного російськомовного телеканалу для міжнародного мовлення, який запропонував Кирило Тимошенко?

- Це величезні витрати при дуже невиразному результаті.

- Чи може держава взагалі генерувати креативний контент?

- Дивлячись хто робить. Я дивлюся на "UA: Перший" з його рейтингом нуль цілих, х*й десятих, я розумію, що немає. Навіщо робити ще одне телебачення з рейтингом нуль цілих, х*й десятих? Пам'ятайте, за часів Арсенія Яценюка була програма "Час з прем'єр-міністром"? Він там десять хвилин в стилі Рузвельта віщав з різних телеканалів, як в країні жити добре. Ця історія узгоджується з телеканалами і державою. Створіть податкову преференцію для телеканалів, якщо вони нададуть годину мовлення в день російською мовою. Дайте їм контент на цю тему, заповніть цю частину аудиторії.

- Якщо не мова і квоти, що буде вашою темою в Раді?

- Фінансовий комітет. Боротьба з корупцією.

- Ви прямо Сергій Лещенко нового часу. І скандали у вас майже однакові - колишній журналіст, квартири.

- Я купив свою квартиру до приходу в Раду, тому у нас не буде скандалу. Я-- НЕ Лещенко, так як я йду займатися політикою, а не бути парламентським кореспондентом.

- Тобто відеоролики ви більше записувати не будете?

- Ролики буду. Я, між іншим, не зробив жодного репортажу з кулуарів тренінгу в Трускавці, тому що це внутрішні справи партії. І я не збираюся розповідати про щось там всередині партії. Я збираюся займатися політикою, а Лещенко займався парламентським репортерство. Він розповідав, хто, що і у кого крав. Фотографував, зливав журналістам. У нього з приходом в політику нічого не змінилося, крім того, що з'явилася ксива депутата і його додали в партійний чат. А потім видалили з нього.

- Яка ваша мета в парламенті?

- Я збираюся займатися банківською діяльністю, амністією капіталів, системою державних банків, системою розвитку кредитування. Це не має ніякого відношення до того, чим займався Лещенко. Мені цікаві правила гри на фінансовому ринку.

- Ви претендуєте на посаду глави комітету?

- У нас в країні якщо ти не керуєш, то нічого і не міняєш. Так у нас заведено. Я, звичайно, буду робити все, щоб бути одним з керівників комітету. Якщо вони хочуть об'єднати комітети, то я не претендую на главу, тому що це занадто велике поле. Я ставлю собі за мету бути главою або заступником голови банківського комітету.

- Ви берете участь у формуванні комітету?

- Я беру участь у формуванні порядку денного і обговоренні законопроектів, які вже обговорюються.

- Чи маєте можливість впливати на склад комітету?

- На склад впливає керівництво партії, а я не лізу в цю історію. Я знаю, чим хочу займатися. Якщо є альтернативна думка, то я пропоную зробити конкуренцію програм і обговорити проекти.

- А назвите, хто може очолити інші комітети?

- Бюджетний комітет може очолити Данило Гетьманцев, фінансовий комітет можу очолити я або Юрій Аристов.

- Для чого ви створили депутатську групу, до якої увійшли Василевська, Бужанський, Куницький і ряд інших мажоритарників?

- Так, ми зробили фото в Трускавці разом. До нас підходили фоткатися.

- Ви там найпублічніші люди.

- Ми як самі суспільні і запропонували цю ідею. Є відчуття, що у нас колектив тільки зрощується зараз. Багато один одного навіть і не знали. Ось ми і запропонували зробити таку фотку і подивитися, що буде. Ми неформально все це створюємо, це не об'єднання.

- Є відомості, що в цю групу входять і мажоритарники з регіонів. Хто ще?

- Підходили поговорити на цю тему 30 осіб. Неофіційний союз меча і орала.

- Лещенко, коли прийшов в парламент, теж так говорив - неофіційний союз журналістів-єврооптимістів, який в результаті відколовся від БПП.

- Чесно кажучи, неприємна асоціація. Я вам помщуся і тепер буду весь час вас порівнювати з Кошкіною, ок?

- Зізнаюся, порівняння з "колективним Потураєвим" мені ближче ...

- Я хочу робити політичну кар'єру і не збираюся повертатися в журналістику, як Сергій, записувати всі ці ролики, жопою триматися за це місце, щоб потім, якщо не вийде, повернутися в журналістику.

- А куди він повернувся?

- Він повернеться в "Українську правду" і буде писати там тексти. Готовий посперечатися.

- Так, повернемося до депутатської групи ...

- Ми не збираємося влаштовувати бунт в партії.

- Після того як ви оголосили про створення депутатської групи, багато хто почав писати, що це не ви, а Коломойський формує свою групу, щоб маніпулювати депутатами-мажоритарниками. Прокоментуйте ці чутки.

- Це іншого типу парламент. У нас відбулася електоральна революція. Ми цілком собі самостійні люди.

- Наскільки велика ймовірність, що ви почнете грати в свою гру, як тільки зайдете в парламент?

- Незалежно від кон'юнктури політичного моменту, я будую свою політичну кар'єру.

- Ви хочете стати президентом?

- Я хочу, щоб через п'ять років мені не плювали в спину, як Порошенку.

- Один з кандидатів на посаду прем'єр-міністра - Владислав Рашкован, якого ви в минулому нещадно критикували. Чи змінилося ваше ставлення сьогодні?

- Я проти його призначення. І буду робити все, щоб він не став прем'єр-міністром. Ця людина знищила Нацбанк і всю його кадрову структуру. Він звільнив всіх співробітників, які роками напрацьовували знання про методологію у банківському нагляді, вкрав купу грошей і санаторій для сестри. Він не має права бути прем'єр-міністром.

- Кого ви бачите прем'єр-міністром?

- Ідеальний прем'єр для Зеленського - Андрій Богдан. Він пройшов систему Кабміну. Знає, що таке лаковий паркет і пилові килими. Як працюють держструктури. Богдан, звичайно, може бути генеральним прокурором. Він буде як риба в воді. Але було б ідеально, якби Богдан був прем'єром, а Портнов - генпрокурором.

- Проти Портнова хором виступлять багато членів вашої ж партії, як, втім, і проти вас.

- Люди можуть висловлюватися проти Портнова скільки завгодно. Але з точки зору професійних якостей кращого кандидата годі й шукати.

- Як ви вважаєте, чому призначення Богдана главою Офісу президента викликало таку неоднозначну реакцію в українських елітах, в тому числі в партії?

- Багато "слуг народу", висловлюючись про ті чи інші речі, нічого не розуміють. Ті, хто говорить погано про Портнова, напевно не знають навіть, хто це. Деякі про земельний кадастр кажуть, не розуміючи, що це. Подивилися на "П'ятому каналі" поганий сюжет про Портнова, десь прочитали щось погане і транслюють це далі. Тому що своєї думки немає. З Богданом інша ситуація. Він становить загрозу для частини "незалежної" преси, яку створив і фінансує Сорос і його партнери, наприклад, "Новий час", "Українська правда", "Наші гроші". Ось вони і формують йому імідж поганого політика.

- Чому він представляє для них загрозу?

- Тому що Богдан - це не про них. Не за Сороса. Хоча його система впливу на державу за часів Порошенко стала досить вагомою, якщо не абсолютною. Взяти ту ж Уляну Супрун, яка нічого з себе не представляла, крім інтересів Джорджа Сороса. Те ж саме можна сказати і про Нефедова, про Рашковане, який є людиною Пінчука. Для Пінчука фонд Джорджа Сороса фінансував створення програми виходу економіки з кризи в 2014 році. Яку потім реалізовували Яценюк і Яресько.

Всі матеріали на сайті захищені
згідно законодавства України