Чому у Президента замінили військовий парад "Маршем гідності"

Чому у Президента замінили військовий парад "Маршем гідності"

У Зеленського напередодні виборів в Раду відмовилися проводити військовий парад на честь Дня Незалежності України, мотивуючи це високою вартістю, а саме дійство назвали "популізмом". Але після виборів в Зе-Команді передумали і заявили про проведення "Ходи Гідності" - заходу, який має замінити мілітаристський парад. Чому Зе-Президент передумав пояснює "Голос.ua"

"Парад як популізм"

Нагадаємо, 15 липня Президент України Володимир Зеленський підписав Указ про святкування 28-ї річниці незалежності України. Військовий парад в документі не згадувався. У команді лідера країни пояснили, чому було прийнято таке рішення.

"У мене засіли в голові спогади про Іловайський котел 2014 року. Тоді я чув і читав думки військових, що в зв'язку з парадом сталася трагедія, що якісь війська або техніка не були вчасно відправлені на фронт. Тому парад як популізм, мені здається, не потрібен", - розповів помічник Зеленського Сергій Шефір.

Природно, після такої заяви прихильники екс-Президента Петра Порошенка почали займатися тим самим популізмом, про який говорив Шефір. 10 липня, на засіданні Ради спікер Андрій Парубій закликав військових і волонтерів, незважаючи на рішення Зеленського, вийти 24 серпня на Хрещатик.

"Щоб вшанувати безсмертний подвиг українських героїв, закликаю всіх, хто боровся і воював за свободу України, учасників Революції гідності, ветеранів російсько-української війни, волонтерів, військових 24 серпня 2019 року вийти на Хрещатик і пройти парадом Незалежності головною вулицею держави. Я теж там буду", - сказав Парубій.

Подібних заяв у Зеленського не коментували, проте після виборів несподівано змінили рішення про непроведення параду. 30 липня глава Офісу Президента Андрій Богдан заявив: параду в його звичному розумінні не буде, замість цього по центру Києва пройде "Марш гідності".

"Планується, що по Хрещатику пройдуть представники різних родів військ ЗСУ. Ветерани АТО зможуть приєднатися до представників своїх бригад. Разом з військовими в заході також візьмуть участь зокрема медики, вчителі, спортсмени, дипломати і волонтери", - пояснив керівник Офісу Президента.

Експерти вважають, що "Марш гідності" є спробою нової влади купірувати негатив громадськості, яка незадоволена скасуванням військового параду.

"Військовий парад, по суті, - це ритуальне дійство, але для того щоб купірувати негатив і невдоволення з боку частини громадськості, очевидно, було прийнято таке компромісне рішення. Це і не парад, але в той же час таке рішення дає можливість пройтися військовим по Києву і знизити градус невдоволення з боку тих, хто не схвалив дії влади в цьому питанні", - упевнений політолог Андрій Золотарьов.

Крім того, Зеленський намагається знизити градус мілітаризму, який 5 років просувала попередня влада.

"Це спроба злегка переписати святкування Дня незалежності. Там будуть, як анонсовано, вчителі та медики - це, можливо, спроба надати більш цивільний сенс, менш мілітаристський. Я не кажу, що це показник повного розвороту з боку Зеленського від мілітарної риторики, але це спроба пом'якшити її і не дати того ж Порошенка привласнити собі тему, пов'язану з проведенням параду в більш мілітарної формі", - вважає політолог Олексій Якубін.

Назва з 2015 року

Нагадаємо, що захід з аналогічною назвою вже проходив у Києві. У лютому 2015 року "Марш гідності" був присвячений річниці Революції Гідності, а очолював його тодішній Президент Петро Порошенко разом з головою Європейської ради Дональдом Туском і президентами Польщі, Литви та Словаччини.

В експертному середовищі впевнені, що назва "Марш гідності" було обрано не просто так. По-перше, такий підхід є спробою "кинути кістку" націоналістам.

"Рішення Зеленського провести "Ходу гідності" на День Незалежності замість параду є половинчастим рішенням. Президент вирішив не нейтралізовувати спадщину Порошенка, і намагається його переполовинити. У нього політика і нашим, і вашим, для того щоб "кинути кістку" націонал-патріотам, які дуже любили паради. Президент, таким чином, намагається відповідати 73%, які за нього голосували. Також він намагається коригувати політику мови ворожнечі і після виборів намагається всидіти на двох стільцях, щоб подобатися і прозахідній, і проросійській частинам суспільства", - упевнений політолог Кирило Молчанов.

По-друге, у Зеленського намагаються довести, що "руки Кремля" в їх команді немає.

"Тут випадковостей не буває. У Зе-Команді розуміють значення і суть смислів, тому назва обрана не випадково, воно вирішує кілька завдань, головна з яких - щоб Зеленського не звинуватили в тому, що він - агент Путіна. Всі його опоненти, починаючи з Петра Олексійовича, натякають на те, що зараз - реванш", - вважає політолог Руслан Бізя.

Крім того, через назву Зеленський намагається відібрати "мову" Порошенка.

"Зеленський не хоче, щоб Порошенко присвоїв собі залишкову спадщину після Майдану і пов'язаних з ним подій. Тим самим Зеленський намагається показати, що він буде ініціювати такі речі, що він не дасть Порошенкові монополізувати навіть назви-прив'язки до Майдану. У Зеленського вважають, що вони можуть утримати "мову" Майдану для себе", - вважає Олексій Якубін.

Марш - окремо, захисники - окремо

Але у екс-Президента не мають наміру відмовлятися від власного заходу в День Незалежності. На телеканалі Порошенко "Прямий" з'явилася новина про те, що 24 серпня відбудеться хода учасників АТО під назвою "Марш захисників вітчизни", і до параду імені Зе він не має ніякого відношення.

Втім, експерти сумніваються, що подібний захід стане рівнозначно з "Маршем гідності". Вони пригадують, що "досягнення" Порошенко в "Армавір" після його відходу з поста Президента лопнули, як мильна бульбашка.

"Ви пам'ятаєте, чим закінчилася історія з Томосом? Був Хресний хід ПЦУ, на якому стало ясно: немає влади, немає ідеологічної підживлення - і все, і лопнув", - нагадав Руслан Бізя.

Крім того, парад, організований державою, однозначно збере більше людей, ніж захід Порошенко і компанії.

"Одна справа, коли це організовує держава, там і кількість учасників інша, і логістика, і вага, і інша справа - коли організовує партія Порошенко, нехай і з рядом інших структур. Викликає навіть питання порівняння за кількістю людей. Згадайте, як змінилася ситуація з УПЦ і ПЦУ, коли ПЦУ перестала бути головною державною церквою, і наскільки по-іншому стали проходити масові заходи", - нагадав Олексій Якубін.

Що буде з "Вовиною тисячею"

Варто також не забувати, що при скасуванні параду до Дня Незалежності Зеленський пообіцяв: гроші, які планують виділити на парад, роздадуть військовим. При цьому, Зе-Економісти порахували, що на ці цілі попередня влада виділяла 300 мільйонів гривень. Однак експерти тоді посміялися: якщо розділити суму на військовослужбовців ЗСУ, то вийде по 1648 гривень на руки. Якщо ж до ВСУ додати всіх учасників військових дій (прикордонників, поліцію, СБУ, Національну гвардію і інших), то "Вовина тисяча" перетворюється в 300 гривень.

Але в світлі нових подій стає ясно, що на "Марш гідності" доведеться виділити гроші. Незважаючи на те, що техніки на "ході" не буде, навряд чи у Зе-Команди вийде заощадити.

"На це потрібно буде виділяти бюджетні кошти. Це буде недешеве задоволення", - впевнений Кирило Молчанов.

Крім того, навіть заявлені 300 мільйонів, від яких, до слова, у Порошенка відхрещуються, заявляючи, що витрачали менше, - незначна сума, вважають експерти.

"Що таке 300 мільйонів гривень? Це 10 мільйонів доларів, грубо кажучи, 10 танків", - упевнений Всеволод Степанюк.

Нарешті, в експертному середовищі існує думка, що навіть якщо Зе-Президент і виконає свою обіцянку по преміях, нагороджені будуть далеко не всі.

"Це такий популістський фейк. Простежити це неможливо, традиційно, як завжди з'ясується, що нагородили якусь малу частину особового складу. Такі "піонерські заяви" з боку Президента неабияк втомлюють", - упевнений експерт з питань безпеки Сергій Шабовта.

Всі матеріали на сайті захищені
згідно законодавства України