Павло Жебрівський (президент військово-цивільної спілки "Бойове Братерство України"): Вацлав Гавел - лев по духу

Павло Жебрівський (президент військово-цивільної спілки "Бойове Братерство України"): Вацлав Гавел - лев по духу

Для мене взірцем національного лідера є чех Вацлав Гавел. Сьогодні, 5 жовтня, виповнюється 85 років від дня його народження. Дев’ятий президент Чехословаччини і перший президент незалежної новоутвореної Чеської Республіки, Гавел привів Чехію до Євросоюзу  й НАТО.

Вацлав Гавел не був управлінцем, економістом. Драматург і дисидент, він навряд чи ефективно реалізував би себе , скажімо, на  посаді прем’єр-міністра. Натомість Гавел був лідером нації. Він давав нації напрямок розвитку: куди потрібно йти. Його лідерство базувалося на цінностях. А прем’єр-міністром та  міністрами  ставали люди, які дотримувались таких самих цінностей на 50-60-70%, але не були лідерами нації. Чехи можуть пишатися тим, що у них постав такий гідний лідер.
Однією з найбільших нинішніх проблем України є відсутність лідера нації. Насправді сьогодні в Україні є багато гідних людей. Але чітко зрозуміло (як у притчі): якщо на чолі стада левів поставити барана, то навіть леви перетворяться на баранів, і навпаки – якщо баранів очолить лев, то це буде стадо бойових баранів. І в цьому напрямку ціннісне лідерство Гавела і спричинило успішний розвиток Чехії.

Гавел був левом по духу, базованому на цінностях. Не лише говорив про цінності, а він так жив, і це було для нього природно. Справжній лідер нації – це не той, хто говорить правильні гасла, бо правильні гасла проголошують усі, а той, хто декларує, пропагує цінності й за ними живе. Вацлав Гавел завжди завершував свої виступи своїм головним життєвим гаслом: «Правда переможе!» Наголошував, що найбільша «сила безсилих» – пересічних громадян – саме у правді. У спогадах сучасників залишився президентом без пихи й ореолу влади. «Це президент із найбіднішою дачею», - казали про Гавела сусіди.

Подивіться на команду українських блазнів при владі: до чого не доторкнуться - все гниє. Кажуть, що не можуть знайти людей на ключові посади. Тобто пропонують посади гідним людям, а ті відмовляються, бо чітко розуміють, що за лідерства барана вони й самі перетворяться на баранів.
Лідера нації неможливо призначити чи спеціально привести. Лідер має відбутися, як відбувся  Вацлав Гавел, який задавав темпоритм, дух держави. І  в Україні такий лідер має народитися, котрий розумітиме, як, куди навіщо спрямувати розвиток нації й держави. Віримо, що це відбудеться. 

Інколи кажуть, що в Україні немає національної ідеї. Маю честь повідомити українцям,що ми з командою  ВЦС «Бойове братерство України» загалом сформулювали зміст поняття «національна ідея». Готуємо до друку мою нову книгу «Погляд на національну ідею», на сторінках якої пропонуємо план дій та візію: як,чому, куди, задля чого має рухатися Україна. То є чітко виписані принципи національної ідеї, які хочемо невдовзі презентувати.

Підтримайте разом з нами переконання Вацлава Гавела: Правда переможе! Україна переможе!

Всі матеріали на сайті захищені
згідно законодавства України