
13-річний Олексій Середа став наймолодшим чемпіоном Європи зі стрибків у воду і дав перше інтерв'ю "Стране.ua"
Днями мережу облетіло відео, де хлопчик виконує неймовірні повітряні кульбіти перед тим, як пірнути в воду. Нікому не відомий 13-річний Олексій Середа з Миколаєва став наймолодшим чемпіоном Європи зі стрибків у воду за всю історію змагань.
Молодий українець випередив досвідчених суперників - француза Бенжаміна Оффре і росіянина Руслана Тернового.
Український чемпіон побив рекорд олімпійського призера Томаса Дейлі, який свою першу золоту нагороду отримав в 13 років і 10 місяців. Олексій на три місяці молодший.
Це не тільки його перший успіх, але і перше інтерв'ю.
Олексій Середа в ексклюзивній розмові розповів "Стране", як це - бути наймолодшим чемпіоном Європи за всю історію.
- Чому ви вибрали для себе саме стрибки в воду?
- Я спочатку в Миколаєві ходив в басейн, щоб навчитися плавати. Але тренер мені сказав що плавця з мене не вийде - занизький. Як варіант, запропонували спробувати стрибки в воду. Тоді мене відправили до мого нинішнього тренера Тетяни Погрібний в Миколаєві. Але потрапив я до неї не відразу.
- А як? Розкажіть докладніше.
- Коли я прийшов, то Тетяна В'ячеславівна сказала, що група вже набрана, і вона мене взяти не може. Сказала: "Я не буду вчити тебе плавати". Але тут заступилася моя мама: вона сказала, що плавати я вже вмію, я хочу навчитися стрибків. Тоді Тетяна В'ячеславівна відповіла: "Ну, спробуй, стрибни з "метрівки" (вишка висотою один метр. На чемпіонаті Середа стрибав з 10-метрової вишки - Ред.). Я стрибнув.
- І як?
- Тренер уважно подивилася на мене і сказала: "Тренування завтра о першій годині". Це було вісім років тому. (Олексій займається стрибками у воду з п'яти років - Ред.).
- Стрибки у воду починалися як хобі або вже з розрахунком на великий спорт?
- Ні, я спочатку вирішив, що хочу бути в цьому спорті. З самого початку знав, що буду займатися стрибками у воду професійно, брати участь в змаганнях. Це не було хобі.
- Як воно, бути наймолодшим чемпіоном Європи в історії?
- Та ніяк. Як звичайній людині. Я, звичайно, радий, але не сильно. Моя головна мета - стати олімпійським чемпіоном.
- Ви поїдете на Олімпіаду в 2020 році і будете там наймолодшим спортсменом. Через вік відчуваєте до себе упереджене ставлення?
- Мені трошки ніяково, тому що всі навколо вже дорослі. Але я вже звик і не звертаю на це увагу.
- А як відреагували старші суперники на вашу перемогу?
- Багато привітали і сказали, що я добре стрибаю. Але ті, хто зайняли друге і третє місця, звичайно, засмутилися, що не перемогли.
- На який результат розраховуєте на Олімпіаді в 2020-му році? Золото?
- Про призове місце і не думав, мені хоч би в фінал потрапити. Там суперники серйозні. На піку кар'єри зараз китайці.
- Хто був найсерйознішим суперником на чемпіонаті з інших країн?
- Бенжамен Оффре з Франції. Ще Руслан Терновий, Микита Шлейхер - це хлопці з Росії. Олег Сербін з України, британці - Ноа Вільямс Меттью Діксон.
- Ви з кимось з них підтримуєте дружні стосунки?
- Трохи спілкувався з Русланом Терновим і Микитою Шлейхером, але найближче - з Олегом Сербиним.
- А як з навчанням поєднуєте спорт?
- Важко, тому що я постійно на зборах і тренуваннях. Часто беру завдання у вчителів додому. Коли я приходжу з тренування, то хочеться відпочити, пограти на комп'ютері, а потрібно ще робити домашнє завдання. Поки зробив - вже і спати пора лягати. Важко.
- Які оцінки в атестаті?
- Найвища - 11, не пам'ятаю, з якого предмету. А найнижча - 3, з фізики. Я на неї не ходив через спорт.
- Як на пропуски реагують вчителі?
- Всі вже звикли, що я часто пропускаю уроки. Мене до школи взагалі не тягне.
- Скільки разів на тиждень тренуєтеся?
- 6 днів на тиждень по 3 години. В один день буває по два тренування. Спочатку було важко, а зараз вже втягнувся.
- Хто ваш кумир в спорті?
- Орієнтуюсь на Руслана Тернового, тому що я його побачив у дитинстві і подумав: "Вау, як круто він стрибає. Мені потрібно так само".
- Виходить, на чемпіонаті Європи ви обійшли свого кумира?
- Так. Я цьому радий.
- Чи телефонував міністр спорту або президент України привітати з перемогою?
- Дзвонив Ігор Володимирович Лисов (президент Федерації України зі стрибків у воду - Ред.).
- А хотіли б, щоб президент країни привітав?
- Мені все одно, для мене головне - похвала сім'ї.
- Держава якось вас підтримує? Виділяє премії, фінансує поїздки, дає стипендію?
- У мене є стипендія 1000 гривень в місяць від Федерації зі стрибків у воду. А після перемоги на чемпіонаті Європи мені сказали, що будуть ще й платити зарплату. Правда, скільки, поки не знаю. Федерація оплачує повністю всею участь у змаганнях. Тільки один раз ми їздили за свій рахунок на змагання в Росію - поїздки в Росію Федерація не оплачує.
- Який найскладніший етап в стрибку з вишки? Коли ще підіймаєшся на місток або коли летиш вниз?
- Найважчий сам стрибок. Страх є, звичайно. Я намагаюся не думати про сам стрибок, щоб не хвилюватися. Перед стрибком думаю: "Стрибну і постараюся зробити це добре". Я намагаюся взагалі ні про що не думати, але я перед стрибком в голові уявляю, як приблизно виглядає стрибок.
- Переїхати до Києва не плануєте?
- Я в Миколаїв приїжджаю відпочивати на пару днів, а так я весь час в Києві на зборах, або десь ще на змаганнях. Ось зараз з 1 вересня почнеться підготовка до Олімпійських ігор. Збори будуть в Києві, тривають вони зазвичай місяць, потім пару днів перерва. Ось ці кілька днів між зборами я зазвичай і буваю вдома. А зараз відпочиваю в Миколаєві, набираюся сил.
- Як зараз відпочиваєте від тренувань?
- Ми з хлопцями зі збірною зідзвонюємося і разом граємо в "Counter strike". Мама зазвичай лається, що я багато за комп'ютером сиджу, але зараз дозволяє. Каже, заслужив.