Залишити всіх у темряві: як олігарх Ахметов взявся за громадян України

Залишити всіх у темряві: як олігарх Ахметов взявся за громадян України

Олігархічні компанії десятиліттями отримують допомогу від держави, розставивши "своїх" людей на посади в керівних та владних структурах

Про це повідомляє інформаційний портал "NATION" із покликанням на "Моя Київщина".

Із початку повномасштабного вторгнення росії багато українців опинилися у складних життєвих обставинах – стали біженцями за кордоном, внутрішньо переміщеними особами, втратили роботу чи житло, їхні рідні воюють або загинули, втратили здоров’я або працюють на перемогу. На що монополістам, здається, усе одно: олігархічні компанії десятиліттями отримують допомогу від держави, розставивши "своїх" людей на посади в керівних та владних структурах. А головне – і в нинішній час неабияк заробляють та виводять кошти в офшори.

У серпні 2023 року оприлюднили «цікаві» рішення зібрання акціонерів ДТЕК із усієї України. Згідно з протоколом компанії АТ "ДТЕК Одеські електромережі" на зборах погодили виведення на рахунки компанії, зареєстрованої в Нідерландах, – "DTEK GROUP B.V." – понад 100 млн доларів. Медіа повідомляли, що така ж сума фігурувала в кожному тексті зібрань акціонерів по всій країні (щоправда, ті вже нічого на публіку не виставляли), що свідчить про те, що ДТЕК розпочав масовий вивід валюти з України.

Нагадаємо, що 24 лютого 2022 року Національний банк ухвалив постанову, відповідно до якої бізнесу заборонено виводити валюту за межі України. Наприкінці листопада 2023 року нардепи проголосували за встановлення максимального розміру процентної ставки за мікрокредитами один відсоток на день (раніше мікрофінансові компанії стягували із своїх позичальників у середньому від 2,5% до 5% на день). Але правка народного обранця із групи "Довіра" Бориса Приходька надала право уряду звільняти окремі компанії від валютних обмежень, запроваджених Нацбанком на час воєнного стану.

Алгоритм простий: певна компанія просить здійснити переказ валюти за кордон, відповідне клопотання до НБУ затверджує Кабмін, Центробанк розглядає таке клопотання і... Виконує його! Адже відмовити уряду регулятор не може.

Отож п'ять великих груп компаній, із-поміж яких "ДТЕК" і "Метінвест" Ріната Ахметова, переконали Кабмін ухвалити клопотання до НБУ. 

Наші колеги з "Економічної правди" запевняють, що голова місії МВФ в Україні Гевін Грей вимагає від Кабміну негайно відкликати клопотання до НБУ щодо п'яти компаній. До того ж фонд рекомендує змінити законодавство, аби практика використання клопотань Уряду задля обходу валютних обмежень не повторювалася.

Наразі ж Нацбанк не поспішає надавати індивідуальні дозволи на переказ валюти. За законом, він повинен це зробити, але коли саме, у документі не вказано.

Олігарх Ахметов розробив просту й водночас геніальну схему: "Київобленерго" відповідає тільки за мережі, тоді як фінансами опікується окрема структура.  

Декілька років тому були журналістське розслідування про те, що після купівлі обленерго в москалів Ахметов зберіг увесь фінансовий менеджмент саме в цій компанії та надав їй головні повноваження. 

На Київщині електроенергію відключають почасти без надання можливості погасити заборгованість, без урахування обставин, у яких опинилися громадяни та навіть під час опалювального сезону, коли на вулиці мінусова температура. За словами поінформованих читачів МК, у списки на відключення, окрім боржників, на Київщині масово включають політичних опонентів та бізнес-конкурентів. 

При цьому олігарх Ахметов скуповує елітну нерухомість по всьому світу. А платять за це прості українці, хоча під час війни всім тяжко. Але крупні підприємці отримують мільярдну допомогу від держави, а громадяни - копійки, і то не всі.

  2013 року Рінат Ахметов придбав нерухомість, визнану Forbes як найдорожча квартира світу (вартість – 221 млн доларів). Ідеться про триповерхову квартиру в житловому комплексі "One Hyde Park" в елітному районі Лондона – Найтсбріджі.

 

Всі матеріали на сайті захищені
згідно законодавства України