Свобода слова: NewsOne став іспитом для Зеленського

Свобода слова: NewsOne став іспитом для Зеленського

Нас чекає різке посилення авторитаризму Зеленського з драматичним наслідками і для країни, і для нього самого, вважають експерти. Вони відзначають присутність на засіданні Нацради радикалів, звернення до суду в закриття каналу на основі висловлювань, що там звучали, замість обіцяних розслідування фінансових порушень, пише "Голос.ua"

"Зі станом свободи слова не сталося позитивних змін"

Національна рада з питань телебачення і радіомовлення вирішила звернутися до суду з проханням анулювати ліцензію телеканалу NewsOne (ТОВ "Новини 24 години"). Політичний експерт Антон Фінько вважає, що українців намагаються позбавити альтернативної точки зору. "Ця обставина, що спостерігається, на рахунок зусиль функціонерів, призначених минулим режимом, на жаль, може розглядатися як симптом того, що зі станом забезпечення свободи слова, як права людини в Україні не сталося позитивних змін", - каже політолог.

Заступник голови Нацради Ольга Герасим'юк заявила: "Визнане розпалювання національної, расової, релігійної ворожнечі та ненависті у висловлюваннях, які були поширені в ефірі ТОВ "Новини 24 години" в період з 6 червня по 8 липня 2019 року. Звертаємося до суду з позовом про анулювання ліцензії".

Відзначимо, що від 6 червня 2019 року, на каналі був виступ лідерів партії "Опозиційна платформа-За життя" (ОТЗЖ) Віктора Медведчука і Юрія Бойка де Медведчук сказав, що потрібно відновити зв'язки з Росією і країнами СНД, а Бойко заявив, що потрібно скасувати закон про декомунізацію, а Україна має бути нейтральною країною, і не входити в блоки. 8 липня анонсувався телеміст з російським каналом, який не відбувся.

Називалися й інші ефіри. Зокрема, 28 червня депутат Харківської міськради Андрій Лесик сказав, що на Донбасі "воюють донецькі шахтарі, а не російські війська". 2 липня нардеп Вадим Рабинович сказав, що "закон про мову надуманий і половина країни розмовляє російською". 26 липня юрист Олена Лукаш сказала, що над виборцями Порошенко "чистою російською мовою регочуть націоналісти, в яких рахунки в швейцарських банках" і т.п.

Телеканал пов'язують з депутатом ОТЗЖ Тарасом Козаком ( "112 Україна", NewsOne, ZiK). На засіданні Нацради були присутні депутати ОТЗЖ Олег Волошин, Нестор Шуфрич і Вадим Рабінович.

Рабіновича в ході засідання позбавили слова, через те, що він говорив російською. А Олег Волошин висловився в Facebook, що не очікував такого засідання при президентові Зеленському. "Після судилища ура-патріотів над каналом NewsOne, влаштованому на засіданні Нацради, де нам з Нестором і погрожували, і хамили, і намагалися затикати рот, склалося повне відчуття, що на Банковій в кабінеті Президента сидить навіть не Порошенко, а Ярош або Тягнибок. За це я і мільйони інших людей наших поглядів голосували у другому турі? Упевнений, що ні", - написав він.

В ході засідання, коли Виступав Нестор Шуфрич, його перебив Євген Карась-лідер організації "С14", яка була присутня в Нацраді. Суперечка депутатів і радикалів продовжилася в коридорі.

Слід зазначити, що "С14" поряд з "Азовом" і "правими сектором" внесена до переліку моніторингу Міжнародного інтернет-ресурс TRAC, що веде облік терористичних організацій. Самі "С14" пояснюють це тим, що TRAC тільки досліджує їх діяльність. Напередодні президентських виборів міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що організація "С14" співпрацює зі Службою безпеки України. "У певній зв'язці з працівниками СБУ,  "С14" реалізовувала дуже непорядні справи", - сказав глава МВС в інтерв'ю, оприлюдненому 1 березня. Тоді Арсен Аваков повідомив, що у нього була розмова на цю тему з главою СБУ Василем Грицаком. Як відомо, СБУ підпорядковується Президенту, і тепер СБУ очолює соратник Президента Володимира Зеленського Іван Баканов.

"Якщо Зеленський обере радикальний шлях"

Експерт Андрій Головачов зазначає, що Нацрада - структура, підконтрольна владі. "Навіть в теорії неможливо уявити ситуацію, що НКТР ризикне прийняти хоч одне серйозне рішення, поки не дізнається думку на Банковій або ще не отримає звідти пряму вказівку. А таке питання, як позбавлення ліцензії каналу NewsOne, за яким стоїть Медведчук, НКТР не те що сама не в змозі вирішити, вона навіть поставити це питання на обговорення самостійно ніколи не зважилася б", - вважає він.

Головачов вважає, справа ця резонансна, стосується дуже впливового політика, що є кумом Путіна, а закриття каналу, "нонсенс, який і в Європі викличе негативну реакцію".

"Тому, сьогоднішнє рішення НКТР - це лакмусовий папірець для Зеленського. Рішення, яке він, напевно, вже прийняв, буде відображати його стиль політичної боротьби, його, так би мовити, драйв і темперамент. Якщо він вибере радикальний шлях, то попереду нас чекає різке посилення авторитаризму Зеленського з драматичним наслідками і для країни, і для нього самого", - заключив експерт.

Слід нагадати, що напередодні виборів Організація Об'єднаних Націй опублікувала доповідь про ситуацію з правами людини в Україні під назвою "Громадський простір і основні свободи напередодні президентських, парламентських і місцевих виборів в Україні". Його підготувало Управління верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ). Доповідь охоплювала період з 1 січня 2018 року до 15 січня 2019 року.

В ООН констатували: напади на журналістів, політиків і адвокатів стали систематичними. Протягом звітного періоду УВКПЛ задокументовано 164 порушення щодо таких основних свобод, як свобода думки і самовираження, свобода мирних зібрань і об'єднань, свобода релігії або переконань, а також права на захист від дискримінації та права на рівний їх захист законом.

Документуючи поступове зростання кількості нападів на журналістів та інших працівників засобів масової інформації, цивільних і політичних активістів, адвокатів, УВКПЛ зазначає, що, значна кількість нападів, "ймовірно, була здійснена вкрай правими групами, причому в більшості випадків безкарно".

Стверджується, що напади створили атмосферу залякування, яка впливає на здатність і готовність людей відкрито обговорювати суспільно важливі питання, перш за все - висловлювати свою незгоду з політикою або побоювання щодо політики.

Для того, щоб невідкладно поліпшити захист основоположних свобод, з огляду на наближення виборів, УВКПЛ рекомендує уряду України: "виконати міжнародні зобов'язання України в галузі прав людини" (Ст. 18 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права та ст. 2 Декларації про ліквідацію всіх форм нетерпимості і дискримінації на основі релігії або переконань).

Після перепалки з радикалами в стінах Нацради, нардеп Олег Волошин написав в Facebook: "До питання про те, чому ми не голосували за зняття недоторканності. Коли мені такі "гідні громадяни" нашої країни, як Стерненко і Карась, кричали сьогодні "нічого, з січня у тебе не буде недоторканності, і всю вашу п'яту колону посадять", у мене і думки не було, що нову реальність дійсно використовують для боротьби з корупцією, а не інакомисленням".

Нагадаємо, що 31 серпня Президент Зеленський анонсував "дуже гучну історію, яка дуже погано закінчиться" щодо партії "Опозиційна платформа За життя". Глава держави заявив: "Є великі питання, звідки у них гроші на фінансування партії, на фінансування каналів. У нас є відповіді, обсяги кеша, звідки і з якої країни вони все це отримують. І це дуже буде гучна історія, яка дуже погано закінчиться".

Всі матеріали на сайті захищені
згідно законодавства України