
Впродовж останнього року правоохоронці викрили кілька злочинних груп "чорних ріелторів"
Про це повідомляє інформаційний портал "UNA" із покликанням на "Київ Кримінальний".
Шахраї діють по-різному, але результат завжди однаковий – ошукані і старі, і нові власники майна. У серпні у Вінниці затримали банду, яка взяла в оборот місцевого п’яничку – власника садиби та споювала його, щоб підписав доручення на аферистів. Коли ж відмовився, вивезли в одне із сіл області і чинили там на нього тиск. Пройдисвітів затримали на гарячому завдяки кіберполіції. Розслідування цього злочину вивело слідчих на інші афери вінницьких «чорних ріелторів», які проверталися у схожий спосіб.
А в листопаді впіймали злодюг у Запоріжжі. Ріелторка разом зі спільниками підшукувала квартири, господарі яких померли, і підробляла від їхнього імені договори купівлі-продажу, оформлюючи житло на себе або на своїх знайомих. Надалі шахраї перепродували житло сумлінним покупцям. Таким чином вони збагатилися на 4 млн 500 тис грн. Правоохоронцям вдалося зібрати докази семи злочинів ошуканців.
Але є схеми складніші, в них задіяні адвокати, нотаріуси, судді, нечисті на руку ріелтори, вивести на чисту води таких крутіїв складно. До повномасштабного вторгнення їхніми жертвами ставали одинокі пенсіонери, п’яниці, наркомани, зараз – вимушені біженці за кордон, які не тримають руку на пульсі щодо ситуації зі своїм майном. Покинуті квартири і садиби потрапляють в поле зору аферистів. Добре, коли за нерухомістю приглядає хтось із рідних чи сусідів, які тримають зв’язок із біженцями, але так під час війни буває не завжди. То ж перша складова мережі - відстеження об'єктів нерухомості біженців. Цим займаються або ріелтори, або представники злочинного світу. Далі – викрадаються або підробляються документи та від імені біженців пишуться заяви про переоформлення майна. Так будинки, бізнеси, земельні ділянки та квартири опиняються в руках шулерів.
Однак це ще не все, бо покупець може запідозрити неладне. Тому шахраї "оббілюють" вкрадене майно: подається заява до суду нібито від власників на переоформлення права власності на нерухомість в Україні, при тому, що власники після початку повномасштабного вторгнення перебувають поза межами держави. Дурисвіти звертаються до правильного суду з суддями в долі, їх супроводжують свої адвокати і нотаріуси.
Розповімо про одну із таких схем, яка діє в столиці та на Київщині. Почнемо розкручувати клубок, відразу схопившись за головну ниточку. Є така адвокатка Анна Даніель, має іменне адвокатське бюро, зареєстроване в центрі Києва на вулиці Круглоуніверситетській. Рекламувати точне розташування офісу не будемо та й немає резону, бо за цією ж юридичною адресою зареєстровано ще 18 фірм. Концентрована реєстрація зазвичай буває у трьох випадках: або всі фірми мають історичний зв’язок, або це велика офісна будівля, або просто потрібна центрова юрадреса. Так би мовити для солідності адвокатського бюро, розмір статутного капіталу якого аж тисяча гривень.
За адресою АБ "Анни Даніель" - не офісний центр. Історичних збігів з сусідами також встановити не вдалося. То ж лишається третій варіант – офіс або фіктивний, просто для юридичної адреси в центрі столиці, або інші 17 фірм зареєструвалися в її офісі. Цікавий нюанс, адже адвокатські компанії, які працюють по-білому, мають реальні офіси з реальними співробітниками. Тут же - щось не те.

Приміром, за номером телефону бюро Даніель також зареєстровані юридичні особи в… Умані: Благодійна організація "Благодійний фонд "Умань Тумороу", ГО АТГ Західної Черкащини – обидві за однією адресою. Яким боком тут Даніель? Вона була помічником-консультантом нардепа попереднього скликання Максима Полякова з Умані. Як свідчать збіги, адвокатка, яка має іменне бюро в самому центрі столиці, зберігає зв’язок із людьми екс-депутата, інакше б вийшла із "Умань Тумороу".
Це, звісно, не злочин. Але незайвим буде нагадати, що Поляков за час роботи у парламенті відзначився чи не найгучнішим корупційним скандалом, відомим як «бурштинова справа». У червні 2017 року тодішній директор НАБУ Артем Ситник оголосив про розкриття корупційної схеми нардепів Борислава Розенблата (БПП) та Максима Полякова (Народний фронт). Розслідування стало першою спільною операцією НАБУ та ФБР США. Сума хабарів, отриманих у вказаній справі, становила понад 300 тисяч гривень, ще $200 тисяч були отримані Розенблатом на підкуп інших посадовців. 11 липня 2017 року Верховна Рада зняла недоторканність з Розенблата та Полякова. Втім, обидва фігуранти цієї нашумілої справи вийшли сухими з води.
Зі зміною влади у 2019 році змінила політичний "дах" і Даніель – подалася в помічниці«слуги народу» Євгена Петруняка. Він невідомий широкому загалу, але встиг лишити по собі сліди. Родом з Львівщини, де має багато майна, в жовтні 2019 року САП підозрювала Петруняка в отриманні хабара в $30 тис. за відмову підтримувати законопроекту про ліквідацію корупційних схем під час оцінки об'єктів нерухомості, а в 2020 році нардепа, якого пов’язують з Дмитром Разумковим, помітили в залі парламенту, коли на смартфонірозглядав фото оголених жіночих грудей. "Слугам" кумедно виправдовувався, мовляв, фото друг прислав, а щойно побачив неподобства, то відразу закрив.
Даніель публікувала колонки в Liga.Net, але не робить цього з червня 2024. Також публікувала блоги на сайтах "Фокуса" та РБК. Основна тема - юридичний супровідвійськових та суміжних напрямків. Позиціонувала себе борчинею за правду. Але зв’язок із скандальними депутатами, дива з юридичною адресою ще більше посилили підозру, що у пані – подвійне дно. До речі, вона ще й науковиця. Кандидатка юридичних наук, захистила дисертацію у 2017 році у Національній академії внутрішніх справ. Тема її роботи "Використання можливостей електронних засобів масової інформації у розслідуванні кримінальних правопорушень". Третій розділ присвячений ролі журналістських розслідувань у кримінальному провадженні. Чи могла вона тоді здогадуватися, що і сама стане фігуранткою журналістського розслідування?
Адвокатка з офісом поряд із Хрещатиком, із виходами на депутатів для прикриття та налагодження зв’язків діє не сама. За нашими джерелами, для організації схем «віджиму» майна вона залучає спільників –адвокатку Вікторію Медведську і нотаріуса Максима Нельзіна, чинного депутата Ірпінської міськради від "Слуги народу". Медведська – така собі "сіра мишка", у відкритих джерелах фігурує як адвокатка то в Ірпені, то в Обухові, то у Ставищі, то в Києві. Спеціалізується на сімейних справах. А от Нельзін – фігура помітна. На Приірпінні здобув сумнівну репутацію через численні «неформальні» схеми реєстрації земельних ділянок і нерухомості. Його пов’язують з державним зрадником Олександром Дубінським, який чекає суду в СІЗО. В Ірпінській громаді багато покинутого майна, адже люди втікали з-під окупації, лишаючи квартири, будинки і часто документи. «Чорні ріелтори» найбільше мародерствують саме в Приірпінні.
У схемі й служителі сліпій Феміді. Жертви схемщиць вказали на трьох суддів Голосіївського суду – його голову Вікторію Хоменко, її заступницю Наталію Дмитрук, суддю Алесю Митрофанову – а також на керівницю апарату суду Олену Яворську. Через останню, стверджують постраждалі, проходять гроші. Це звична практика українських суддів-хабарників – їм неправомірну вигоду передають через посередників або з нижчої ланки суддівської піраміди, або через довірених адвокатів.
Про Митрофанову відомо небагато. Її навесні минулого року перевели на підсилення до Голосіївського суду з Краматорського міського суду. Бо в Голосіївському скаржилися на значне навантаження. У квітні цього року Митрофанову мають повернути назад у Краматорськ, проте вона добре зарекомендувала себе перед начальницями, то ж її планують залишити в Києві. Далі – до начальниць. Хоменко і Дмитрук обрали на керівні посади рік тому. Обидві тут працюють давно. Хоменко до заміжжя мала прізвище Пасинок, під ним у відкритих джерелах можна знайти її суддівські ухвали більш ніж десятирічної давності. В її декларації за час повномасштабного вторгнення з’явився новенький BMW X5 2022 року випуску. Записаний на чоловіка Вадима Хоменка.
А от Дмитрук за згадками у відкритих (і не дуже) джерелах може переплюнути саму Даніель. Навіть незрозуміло, навіщо їм поплічниця, яка притягає до себе стільки уваги. Очевидно, справа у зв’язках. Вона – донька Юрія Дмитрука, колишнього депутата Київради, екс-радника міністра юстиції Миколи Оніщука, а в давні часи – начальника Московського районного РВВС УМВС Києва. Минулого року Наталію Дмитрукзвинуватили у знятті арештів із мільярдів самопроголошеного президента Білорусі Лукашенка, які лежали в українських банках. А буквально днями суддя опинилася в центрі гучного скандалу. За інформацією журналістів, вона володіла нерухомістю в тимчасово окупованому Криму, яку продала під час війни, а тепер судиться через цю угоду з громадянином Росії. Дмитрук також у 2022 році обзавелося новеньким BMW ІХ3, у 2023 році її чоловік Євгеній Дєдов, власник адвокатського об’єднання "Юрісвест", став хазяїном земельної ділянки та дачного будинку. "Юрісвест" - сімейний бізнес, компанію заснував батько судді Юрій Дмитрук, який там нині і працює.
Отже, ще раз нагадаємо, як працює мародерська схема. Спочатку викрадаються документи на право власності на об’єкти нерухомості, потім подається заява до суду нібито від власників на переоформлення права власності на нерухомість в Україні, хоча власники перебувають поза межами України і взагалі не в курсі, що витворяють шахраї з їхнім майном, наступний етап - рішення Голосіївського суду, який "освячує" крадіжку. І – вуаля: майно "дерибаниться" між людьми, задіяними в схемі.