"У Зеленського вибір невеликий: або посадки, або ганьба"

"У Зеленського вибір невеликий: або посадки, або ганьба"

В Україні триває затримання топ-політиків попередньої влади. У Порошенка уже заявили, що у Зеленського є свій "розстрільний список", кого потрібно посадити. Прикметно, що паралельно генеральний прокурор Рябошапка взявся за одіозних чиновників часів Януковича. Зокрема, змінено підозру скандальній Олені Лукаш.

Попри те, наразі ще немає жодного реального вироку, а скандального Гладковського, котрого підозрюють в розкраданні "Укроборонпрому", взагалі відпустили під заставу. І це попри те, що "слугам народу" націоналісти давно пропонували прийняти закон, який би забороняв людям, котрих підозрюють у розкраданні державних коштів, виходити на волю під заставу.

Чому раптово почались арешти та чим це закінчиться? Про це ІА "Вголос" запитав у політичного аналітика Олександра Кочеткова, політолога Петра Олещука та політтехнолога Ярослава Макітру.

Чому арешти почались тільки зараз?

Петро Олещук:

Від Зеленського його виборець сподівається на розслідування резонансних справ та гучних викриттів.

Те, що Генеральна прокуратура нарешті взялась за розслідування резонансних справ, пов’язано з серйозним очікуванням з боку суспільства. Люди очікують, що ці всі скандальні справи, про які ми тільки чули останні п’ять років, нарешті почнуть розслідувати. Виборці президента сподіваються, що ці всі справи будуть доведені до логічного завершення.

Звертаю увагу, Зеленський про посадки говорив під час свого прес-марафону. Після цього почалась серія скандальних затримань.

Олександр Кочетков:

Поясню на прикладі ексзаступника голови РНБО. Так. Гладковський, на моє переконання, був упевненим, що йому нічого не загрожує. Він собі спокійно планував поїхати закордон, потім пішов пообідати. Зазвичай так буває, коли є домовленість із вищою владою про те, що певні люди мають імунітет. А ми пам’ятаємо, що раніше Порошенко зустрічався із Коломойським, котрий начебто не має стосунку до нової влади, але його прогнози щодо ситуації в країні чомусь збуваються у 99% випадків.

У мене є інформація, що була домовленість не чіпати найближче оточення Порошенка. А тому всі ці люди відчували себе абсолютно вільними. Але почалися протести проти капітуляції, до яких мав стосунок Порошенко та наближені до нього люди. До того ж можна зробити висновки, що вони причетні до організації цього всього. Це дуже розлютило Зеленського та його Офіс. А тому з боку влади взялися діяти. Почались резонансні затримання скандальних чиновників.

Чому взялись і за чиновників часів Януковича?

Зеленський, на відмінно від Порошенка, не є представником влади Януковича

 

Ярослав Макітра:

А хіба хтось з команди Зеленського говорив, що усіх чиновників Януковича різко виправдають і призначать на нові посади? Ні, такого не було. Цю тезу придумали прихильники Порошенка, мовляв "патріотичну владу садять, а тих, хто підтримував розстріли на Майдані, – ні". Я думаю, що розслідування проти влади Януковича зараз будуть розслідуватися набагато інтенсивніше, ніж за Порошенка. Бо Зеленський не є представником влади Януковича, він з ним не працював. Тоді, як Порошенко був міністром в уряді Азарова.

Але у Порошенка кажуть, що це політичне переслідування…

 Олександр Кочетков:

Завжди у нас будь які високопосадовці чи депутати, якщо їх обґрунтовано звинувачують у корупції, починають розповідати про політичне переслідування і ставати великими патріотами. Це стандартна схема.

Щодо оточення Порошенка, то було достатньо публікацій, щоб зробити висновок, що за попередньої влади у нас була масштабна корупція всюди: і на оборонних заводах, і на закупівлях для ЗСУ. І цим всіх займалося оточення президента Порошенка. У суспільстві це вже стала думка. Якщо мова йде про Гладковського, то ми пам’ятаємо скандальне розслідування перед президентськими виборами. Але не лише цією корупційною схемою відомий Свинарчук. Був ще один епізод. І це пов’язано із неякісними автівками виробництва "Богдан" для фронту, котрі чомусь активно закуповувало Міноборони.

У Зеленського є політична воля покарати колишніх корупціонерів?

 Петро Олещук:

На міг погляд, на рівні Зеленського є політична воля, щоб почати посадки. Питання у тому, наскільки правоохоронні органи будуть професійними та щось можуть довести.

Олександр Кочетков:

Так, є. Але проблема у тому, що коли затримують високо посадовця рівня Гладковського, то тут дуже складно довести у суді те, що йому інкримінують. Бо він безсумнівно діяв через посередників, сам нічого не підписував.

Ярослав Макітра:

У нас постійно зміна влади супроводжується відкриттям кримінальних справ проти попередників. У майбутньому будуть ще гучні затримання чи подання на народних депутатів, теперішніх і минулих. Але є одне але. Важливо, чи закінчиться це все реальними вироками. От справа Пашинського раніше була взагалі закритою. І чи зможуть зараз її довести до кінця – невідомо. У справі Гладковського є взагалі певний тиск з боку Заходу. На українське правосуддя намагатимуться впливати. А тому поки я не бачу якоїсь перспективи щодо судових вироків. І тому, якщо будуть посадки, то вони будуть дуже обмеженими.

А хіба Захід захищатиме українських корупціонерів?

 Ярослав Макітра:

От у історії із Гонтаревою наші західні партнери одразу почали її захищати. Ми чули від них багато схвальних відгуків про її роботу. Публічно вони звісно не казатимуть, кого судити чи ні. Але кулуарно Захід може тиснути на українське правосуддя. Проти основних топ-фігур, а це – Порошенка та Гонтаревої, буде дуже важко відкрити кримінальні провадження і тим більше, посадити когось з них за грати.

На українську владу Захід має величезний вплив. Пригадайте, як за Порошенка Захід передав Україні перелік топ-осіб, які були рекомендовані для призначення на керівні посади. З часом вони усі через певні обставини покинули свої крісла, але значна частина з них зараз знову зайшла у владу, а це: заступник Гонтаревої, нинішній керівник Нацбанку Яків Смолій, міністр фінансів Маркарова та інші.

Зараз про Гонтареву замість довести її справу до кінця, співають пісень. Натомість краще вони б довели її причетність до корупції, а вже потім "оспівували", як хотіли. Бо шоу довго не сприйматимуть, рано чи пізно у Зеленського запитають про результат.

Бездіяльність свого часу відіграла злий жарт із Ющенком, Порошенком

 

Відсутність посадок впливає на рейтинг Зеленського?

 Ярослав Макітра:

Якщо посадок не буде , то це негативно вплине на рейтинг президента Зеленського. Бо саме він говорив про те, що "прийде весна, будемо саджати".

Бездіяльність свого часу відіграла злий жарт із Ющенком, Порошенком, котрі багато чого обіцяли, а по суті нічого не зробили. Усі ці президенти казали, що покарають попередню владу за корупцію, а Порошенко – за розстріли Небесної сотні. Але, як наслідок, цього не сталось. Єдиним президентом, котрий посадив топ-політиків – це був Янукович. Бо і Тимошенко, і Луценко тоді отримали реальні терміни. Проте цей президент радикально змінив курс країни, через що сталась революція.

Щодо Порошенка, то він нікого не покарав із попередньої влади. А люди вимагали від нього реальних термінів і посадок для тих, хто розстрілював Майдан. Цього не сталось. Якщо Зеленський зараз знайде причини, чому ніхто не покараний, його виборці це не сприймуть і це битиме по його рейтингах та впливатиме на політичні позиції президента. Ще важливий нюанс: ті особи, котрі не покарані, вони підриватимуть довіру до нової влади, намагатимуться впливати на громадську думку, доносячи те, що "Зеленський – це зло".Зрештою вони вже це роблять. І як наслідок, президент може втратити владу. Тобто тут: або посадки, або ганьба.

Проти кого ще можуть відкрити кримінальне провадження?

 Петро Олещук:

На мій погляд, наступних затримань не буде. Генеральна прокуратура може закцентувати увагу на кількох резонансних справах, щоб реально покарати когось із її фігурантів.

Ярослав Макітра:

Новий генеральний прокурор повинен взятися не лише за корупційні справи, в яких можуть бути замішані представники колишньої влади. Суспільству варто почути ще і про результати слідства щодо Іловайської трагедії, Дебальцевого та зрештою покарати винних у розстрілі на Майдані. Проте наразі ми нічого не чуємо про ці справи, хоч раніше Зеленський жорстко критикував попередню владу через бездіяльність. Крім того, ми багато чули про те, що СБУ кришує нелегальні схеми. Цікавими є й історії про вибухи на складах із боєприпасами. Суспільство й досі не знає, чому вони горіли. Нам традиційно згодовували історії про "руки Кремля", натомість там могла бути замішаною банальна корупція. Питання є і до голів обласних державних адміністрації. Реальний тюремний вирок повинні отримати і ті, хто причетний до вбивства Катерини Гандзюк та інших активістів. Поки ми бачимо поодинокі випадки затримань, хоча насправді ситуація із розкраданням держави, із злочинами проти держави – це "авгієві стайні".

Олександр Кочетков:

Дуже хотілося б, щоб посадки тривали. Бо Зеленський прийшов до влади саме на обіцянках справедливості. Наступним може бути хто завгодно. Це – Турчинов, бо з ним співпрацював Пашинський. Може бути Артур Герасимов чи навіть Порошенко. Але затримання – це не мета, а лише інструмент. Корупціонерів потрібно садити з конфіскацією.

Вголос.

Всі матеріали на сайті захищені
згідно законодавства України