Імпічмент Трампу: як зміняться стосунки України та США?

Імпічмент Трампу: як зміняться стосунки України та США?

30 жовтня у комітеті з процедурних питань Палати представників Конгресу США узгодили і оприлюднили текст резолюції, що формалізує процедуру імпічменту президента Дональда Трампа. Нагадаємо, що діалог між Зеленським і Трампом відіграв далеко не останню роль  у цих внутрішньополітичних процесах США і можливий імпічмент може позначитись на стосунках між державами.

Чи оголосять Дональду Трампу імпічмент і як це може вплинути на відносини Америки та України? Про це ІА "Вголос" розповіли політологи Володимир Воля та Микола Спиридонов, політтехнолог Андрій Золотарьов і кандидат політичних наук Василь Мокан.

Володимир Воля:

Тема "проукраїнськості" або "антиукраїнськості" ("проросійськості") стала новим елементом внутрішньополітичної боротьби у США

Сьогодні до усунення Трампа ще далеко, адже йдеться про формалізацію процедур. Всі процедурні моменти, вказані в резолюції, мають бути пройденими і тільки тоді справа дійде до голосування в сенаті, який виконує роль суду. Я нагадаю, що тут верхня палата, тобто республіканці, мають  більшість. Тут швидше питання буде полягати в тому, наскільки всі ці докази, зібрані проти Трампа, будуть вагомими і серйозними. Буде цікаво, наскільки усі ці публічні слухання зможуть змінити думку конгресменів, в тому числі республіканців, у бік відставки президента США.

Ця публічність, я вважаю, має завдання змінити громадську думку. Конкуренти Трампа хочуть, щоб весь компромат, який був зібраний на нього під час розслідувань, був ще раз ретрансльований у відкритому форматі для американських виборців.

Якщо справді громадська думка і думка сенаторів суттєво зміниться і вони підтримають імпічмент, то тоді можна очікувати, що у наступному році буде спроба оголосити імпічмент вже формально. Але, знову ж таки, до цього має пройти ще цілий етап. Поки що можна говорити, що вся ця ситуація буде невизначеною протягом найближчих місяців.

Ми бачимо, що під тиском обставин і звинувачень, команда Трампа повертає, наприклад, умови торгівельних преференцій для України, які раніше були скасовані. Тому я не виключаю, що якраз оці місяці можуть бути позитивними для України в тому, що тема "проукраїнськості" або "антиукраїнськості"("проросійськості") стала новим елементом внутрішньополітичної боротьби у США. Тому я не виключаю, що під тиском оцих обставин і зростання загрози імпічменту, команда Трампа може піти на якісь нові позитивні для України кроки. Це стосується і підтримки, і багато чого іншого. Тим більше, що це передвиборчий рік у США, а це означає, що на тему підтримки України може бути консенсус, або навіть змагання серед політиків Сполучених Штатів. А поки що ризиків для України немає.

Микола Спиридонов:

Я думаю, що практично немає ніяких шансів зняти Трампа, оскільки за всю історію США дуже мало президентів ризикували отримати імпічмент. Це був Білл Клінтон, але він у результаті "відбився", Ніксон, але він сам пішов… Тому я думаю, що не варто вважати, що Дональд Трамп серйозно ризикує, тим більше, що Конгрес йому підконтрольний.

Якщо раптом він все ж отримає імпічмент, то я думаю, що це буде погано для іміджу України. Нашу державу тоді будуть сприймати як небезпечну і певним чином токсичну. Трамп мав взаємовідносини з нами і якщо це призведе до його відставки, то це буде вкрай погано для нас. Тоді якщо президент-республіканець все-таки піде з посади, то, скоріш за все, посиляться позиції демократів і відповідно тих українських політиків, які на них орієнтуються.

В цілому ж не хотілось, щоб дії української влади стали причиною імпічменту президента США. Нам зараз доводиться "маневрувати між краплинками". З одного боку дійсно був певний тиск зі сторони Дональда Трампа, хоча Зеленський це не визнає, з іншого боку був тиск зі сторони демократів. Нам потрібно намагатися ухилятись від явного вираження підтримки будь-якої зі сторін цього конфлікту. Ми допустили величезну помилку у 2016 році, коли багато українських політиків відверто підтримували демократку Клінтон, а переміг республіканець Трамп. Зараз треба не повторити цю помилку і не "класти всі яйця в один кошик".

Андрій Золотарьов:

Для будь-якої влади США питання України залишиться периферійним

Я нагадаю, що резолюція Конгресу – це одне, а те, що має тривати подальша процедура – зовсім інше. Ймовірність відставки Трампа є вкрай малою, якщо так можна сказати. Я б поставив на те, що він залишиться на своїй посаді, адже у Конгресі, все ж, республіканська більшість.

Що стосується стосунків двох держав, то я вважаю, що для будь-якої влади Сполучених Штатів питання відносин чи становища України залишиться периферійним. Незважаючи на те, що деякі експерти вже розповідали про особливу роль України у внутрішній політиці Америки, я вважаю, що це, м’яко кажучи, перебільшення. У Штатах будуть намагатися менше згадувати про Україну і взагалі я вважаю, що найбільший ризик полягає в тому, що ми залишимось один-на-один з власними проблемами. Я маю на увазі і війну, яку проти нас веде Росія, це найбільший ризик. Внутрішньополітичний порядок денний набагато важливіший для того самого Трампа і для демократів, ніж те, що зараз відбувається в Україні.

Василь Мокан:

Наша ціль – не стати активним учасником  виборчого процесу

У будь-якому випадку завдання України полягає в тому, щоб утримувати баланс і не влізати у передвиборчу кампанію. У цьому плані прослідковується чітка лінія президента і його команди, щоб не стати заручником виборчого процесу. Іншими словами, з тих розмов і стенограм, які були оприлюднені і зараз активно обговорюються, не було видно жодних обіцянок сприяти розслідуванню проти кандидатів у президенти США зі сторони України. Таку лінію буде витримувати і сам глава, і Міністерство закордонних справ. Наша ціль – не стати суб’єктом чи активним учасником цього виборчого процесу і витримувати баланс.

Спрогнозувати, чим це закінчиться, наразі важко. Реалізувати імпічмент президенту США є складно із точки зору законодавства, там голосують дві палати і одна з них, все-таки, контролюється Трампом. Проте резонанс все одно дуже великий, відповідно Україна не може ризикувати, як це було у попередній передвиборчій кампанії. Тоді наші політики відверто підігрували одному з кандидатів, а переміг інший і це мало потім негативні репутаційні та іміджеві наслідки. Не можна повторювати цю помилку вдруге.

Лінія балансу взята чітко і я вважаю, що ніхто не може тиснути на Україну, щоб ми цю позицію змінили. Ми повинні зберегти двопартійну підтримку Америки тому, що демократи є не меншими симпатиками України, ніж республіканці. Ми маємо таким чином вибудовувати зовнішню політику, особливо враховуючи політичну ситуацію у США, щоб зберегти підтримку обох палат.

Роман Гурський, ІА "Вголос"

Всі матеріали на сайті захищені
згідно законодавства України