Саакашвілі зачекає: Рада домагається кредиту МВФ

Саакашвілі зачекає: Рада домагається кредиту МВФ

Призначення нового віце-прем'єра відкладено - є сумніви. Експерти кажуть: щоб переконати голосувати фракцію "Слуга народу", потрібна особиста участь Президента Зеленського. А Голова держави на зустріч Саакашвілі з депутатами не прийшов.

"Хтось повинен поділитися владою"

На позачерговому засіданні Верховної Ради 24 квітня, всупереч очікуванням, не розглядалося призначення в уряд Михайла Саакашвілі. Екс-президента Грузії та колишнього одеського губернатора запросив попрацювати в Кабміні Президент Володимир Зеленський.

Саакашвілі зустрівся з депутатами президентської фракції "Слуга народу", які становлять більшість парламентарів, але голосування за його кандидатуру перенесли. Як повідомила заступник голови фракції Євгенія Кравчук, в "Слузі народу" є внутрішнє правило - має бути 70% тих, хто позитивно налаштований. А поки немає підтвердження, що голосів достатньо.

Зустріч проходила в центрі "Парковий", який нині є штабом президентської партії, але Глави держави на зустрічі не було. Голова комітету соціальної політики Галина Третьякова повідомила ЗМІ, що кандидат у віце-прем'єри не зміг представити плану роботи і не дав відповідей на її запитання.

"Посада віце-прем'єра не має особливого інструментарію. Як саме він планує працювати з народними депутатами, з міністрами. Хто у нього в команді та які ставить терміни реформ. На жаль, нічого виразного у відповідь не почула", - повідомила вона в ЗМІ.

Апарату, який можна порівняти з міністерством у віце-прем'єрів дійсно немає. А про свою майбутню команду й основні завдання Саакашвілі все-таки повідомляв в інтерв'ю. Наприклад, він поінформував, що не збирається залучати грузинську команду. Мовляв, "тут досить своїх українців".

Серед першочергових завдань він назвав переговори з Міжнародним валютним фондом.

"Президент мені доручив займатися переговорами з МВФ", - повідомив Михайло Саакашвілі.

Це дуже цікава подробиця, адже раніше повідомлялося, що фонд готовий виділити кредит після відкриття ринку землі та прийняття закону про заборону повернення націоналізованих банків колишнім власникам. Закон про землю вже прийняли, заборона на повернення Приватбанку Ігорю Коломойському пройшов перше читання. Тобто скоро дати гроші повинні.

Однак Саакашвілі каже, що Україна потребує "набагато чіткіших переговорів, більш прийнятних умов".

Варто зазначити, що переговорами зазвичай займаються Мінфін і Нацбанк. Віце-прем'єр з питань реформ - а саме так була озвучена посаду Саакашвілі - тут як би й ні до чого. Під меморандумом з МВФ ставлять підписи: голова НБУ, міністр фінансів, прем'єр-міністр і Президент.

Політолог Володимир Фесенко зазначає: "Хтось повинен поділитися владою - або сам Президент Зеленський, в чому я сильно сумніваюся, або прем'єр-міністр. Думаю, Шмигаль не в захваті від такої перспективи".

На думку політолога, між прем'єром і новим віце-прем'єром розгорнеться суперництво - публічно Шмигаль не виступатиме проти Саакашвілі, але за свій статус боротиметься. Адже сферою діяльності Саакашвілі стане економіка в цілому.

"Мені зрозуміла логіка вибору Президента Зеленського. Він три місяці шукав сильного та досвідченого кандидата на пост віце-прем'єра з економіки. Але безуспішно. А Саакашвілі дуже підходив на роль локомотива реформ і тарана в здійсненні швидких і рішучих дій", - написав політолог у фейсбуці.

"Саакашвілі мовчки піде? Ви в це вірите?"

Володимир Фесенко допускає, що в роботі Саакашвілі не буде успішного результату: все-таки, дуже сильна криза, та й брак реального впливу на владу також позначиться.

"І що тоді? Саакашвілі мовчки піде? Ви в це вірите? Із влади, як правило, йдуть в опозицію", - розсудив він.

Сам Саакашвілі запевняє, що ні за яких обставин не піде проти Зеленського: "Нехай навіть не сподіваються, що я буду на нього нападати". Будучи лідером партії "Рух нових сил Михайла Саакашвілі", політик заявляє, що якщо й буде брати участь у виборах, то тільки разом з партією "Слуга народу".

"Я багато років спостерігаю за українською політикою, такою класною команди ще не бачив", - запевняв він депутатів. Мабуть, повірили не всі. Після зустрічі ЗМІ повідомили, що підтримати Саакашвілі готові 130-150 нардепів від "Слуги народу" за необхідних 226.

Експертам також складно забути, як дружні стосунки Саакашвілі з президентом Порошенко перетворилися в гостру політичну ворожнечу. У 2015 році вони були "друзями зі студентських років". А після відставки Саакашвілі з посади одеського губернатора в 2016 році той назвав президента "баригою".

Той позбавив колишнього друга громадянства та в кінці кінців депортував в 2018 році, після незаконного перетинання Саакашвілі кордону та масових протестів його соратників. Тепер Петро Порошенко гарантує, що фракція "Європейської солідарності" не підтримає кандидатуру нового віце-прем'єра.

Володимир Фесенко зазначає, що ставки почали робити Ринат Ахметов, Ігор Коломойський, Юлія Тимошенко та інші. Значить голосування в Раді буде відповідати інтересам фінансово-промислових груп. А найбільш складно переконати "Слугу народу", тут потрібна особиста участь Президента.

Голова Держави, як ми вже знаємо, на зустріч Саакашвілі з депутатами не прийшов. Експерт Андрій Головачов зазначає: "Зеленський розуміє вимоги свого рішення. Розуміє, що дуже ризикує", - вважає він. Мовляв, Саакашвілі почне вибудовувати власну політичну кар'єру, націлюючись на місце самого Зеленського.

Експерт каже, що запрошення Саакашвілі мало на меті продемонструвати Заходу, що Президент Зеленський, як і раніше, бажає проводити реформи.

Головачов прогнозує повторення історії: на цей раз Зеленський спробує видворити Саакашвілі.

"У цьому допоможуть всі олігархи: і Аваков, і Коломойський, і Медведчук, і Фірташ з Льовочкіним і, Порошенко і навіть Пінчук. І весь бюрократичний апарат. Інтереси швидко співпадуть", - пророкує Головачов.

Поки до цього далеко. Саакашвілі ще тільки буде проводити зустрічі з депутатами різних фракцій. До того ж варто згадати, що після того як Зеленський повернув йому громадянство, Саакашвілі в політиці участі не брав. А тепер він може як кинутися в чиновницьку роботу, так і вести переговори з МВФ у Вашингтоні.

Проголосувати за призначення на посаду віце-прем'єр-міністра Михайла Саакашвілі можуть 28 або 29 квітня. Про це заявив голова партії «Слуга народу», перший заступник фракції Олександр Корнієнко.

Джерело: Голос.ua

Всі матеріали на сайті захищені
згідно законодавства України