Апгрейд місцевої влади: коли відбудуться перевибори?

Апгрейд місцевої влади: коли відбудуться перевибори?

Конфлікт, що розгортається між офісом Президента Зеленського і Київською адміністрацією Кличко - не більше, ніж прелюдія до дострокових місцевих виборів, які має намір провести Зе-команда. Чим активніше ламають списи "київський Цицерон" і юрист Коломойського Андрій Богдан, тим ясніше стає факт, що повного перезавантаження влади не уникнути. І після "повалення" Порошенко на президентських виборах, розгрому майданних еліт 21 липня на виборах ВР, не уникнути і зміни регіональних "князів" і їх команд, пише "Голос.ua"

Це випливає з логіки переможців: слуги народу здобули монопольну перемогу в номінації партійні вибори і мажоритарка, в результаті, партія Зеленського вперше в історії України може одноосібно сформувати більшість в Раді і наповнити Кабмін. Так думають студенти з мандатами, яких зараз зібрали в найдорожчому готелі Трускавця ...

Звичайно, якби "Слуга народу" менш тріумфально провів парламентську кампанію-2019, то з перевиборами на місцях нова влада не поспішала б. Але тепер "зеленій команді" треба закріпити успіх і просто закріпитися - на всіх рівнях. Тим більше, що саме перемоги на мажоритарних округах, де весільні фотографи легко переграли таких "мастодонтів" (в хорошому сенсі слова), як директора "Мотор-Січ" Богуслаєва, показали, що саме зараз дуже вдалий час для перемог над регіональними елітами Кернеса, Труханова, Садового, Балоги, Філатова ... Так чому б не спробувати влаштувати і зміну влади на місцях, взявши під контроль всі облради, міськради і поставивши своїх мерів міст?

Це єдина можливість хоч якось вийти з-під американського контролю, і проявити політичну самостійність. Ніхто ж не відміняв дружній патронат західних партнерів, які регулярно, через Волкера, шлють привіти молодій команді Зеленського. Саме тому "пташенята гнізда Коломойського" поспішають прибрати столицю до своїх рук, поки куратори проводять кастинг на посаду прем'єра і глави ГПУ. Зрозуміло, що "зеленим" не світить самостійно укомплектувати ці стратегічні позиції, тому битва за Київ має компенсувати втрати на урядовому та прокурорський фронтах. Той же Кличко жодного разу не шкодує, що замість Президента став мером Києва, тому що ще імператор Цезар говорив, що краще бути першим на селі, ніж другим у Римі. Тому сьогодні і йде боротьба за перепідпорядкування Київради безпосередньо Зе-команді. Кличко відчайдушно чинить опір, оскільки розуміє, що його знімають з усіх потоків, і усувають від управління столичною долею. Петро Порошенко вже запросив Віталія в свою команду, що можна вважати лузерскою міткою. Адже "слугам народу" і їх смотрящим конче потрібен Київ - це підтвердила прес-конференція глави офісу Президента Андрія Богдана. Він відкрито заявив, що діяння градоначальника в плані мостобудування (поки мова йде тільки про відмивання коштів на втомлених шляхоповодах) ось-ось візьмуть в оборот правоохоронні органи. Більш того, Богдан відкрито звинуватив мера в корупції, а також в організації системи "смотрящих" за столицею. Сам "великий тупий" (як називають колишнього боксера ЗМІ) назвав заяви найближчого соратника Зеленського "байками зі склепу", але, по суті, на пред'явлені звинувачення відповісти не зміг. Це не ринг, і явно "рукавичкою Коломойського" скоро буде здійснено нокаут Кличка, а Київ перейде під контроль керівника "плюсів" Олександра Ткаченка. А хто володіє столицею, той має вплив і на всю Україну ... Першим вітер регіональних змін відчув Борис Філатов. Мер Дніпра, перевзувшись в повітрі, заявив про необхідність термінового перезавантаження влади в областях.

"Країна потребує повної зміни влади на всіх рівнях. Органи місцевого самоврядування повинні скласти іспит на відповідність. Зробити це можна єдиним способом - оголосити дострокові місцеві вибори з метою перезавантаженяя системи. Дострокові місцеві вибори треба оголосити не затягуючи. Вони повинні показати, у кого є довіра населення, а хто прийшов до влади за рішенням особистих фінансових проблем. Місцеві ради повинні, перш за все, позбавитися від кримінальних кланів", - лизнув Філатов під час брифінгу 22 липня. І підписав відповідне звернення до президента України Володимира Зеленського.

Реакції двох мерів найбільших мегаполісів цілком достатньо для того щоб зрозуміти: вже через місяць на вулицях українських міст з'являться борди характерного зеленого кольору із закликами "зробимо їх вчетверте". Правда, незрозуміло, з ким Зеленський буде поводити четвертий тур виборів, адже у його команди і так виразний кадровий голод.

"Кажуть, що команда Зе буде відловлювати на вулицях нових, незамараних корупцією, осіб, які ще не були у владі, і примусово відправляти на посаду або в список місцевих рад. А тих, хто відмовиться, будуть здавати в військкомат - і на фронт", - іронізують з приводу майбутніх кандидатів в депутати районних та міських рад, користувачі соцмереж.

А експерти в один голос стверджують, що дострокових місцевих виборів бути не повинно. Адже в Конституції прямо сказано, що обрання міських депутатів і мерів відбувається раз в п'ять років. Відповідно, чергові вибори повинні пройти в жовтні 2020 року. Разом з тим представник Президента в парламенті Руслан Стефанчук заявив, що в команді Володимира Зеленського розглядають питання про дострокові вибори в органи місцевого самоврядування, щоб "повністю змінити систему влади". Чи не заперечує подібного сценарію і лідер політсили, можливо, майбутній спікер парламенту, Дмитро Разумков. Так що п'ятирічний цикл може бути порушений. Наприклад, як в 2014-му році, коли мером позапланово став Кличко замість поваленого майданом Попова. Або ж до дострокових перевиборів можуть привести грубі порушення законодавства з боку суб'єкта місцевого самоврядування. Але діяльність нинішніх місцевих рад сьогодні не потрапляють під цей пункт.

Проте, нова Верховна Рада буде намагатися розпустити своїх місцевих колег - в цьому сумнівів немає. Інша справа, як "позеленіла" ВР стане це робити - на основі законодавства або політичної доцільності. У першому випадку, Зе-депутати повинні змінити Конституцію, і своїх голосів у них для цього не вистачить. А партія Зеленського поки не хоче ні з ким ділитися повноваженнями, хоча Захід і тисне на нову владу, вимагаючи об'єднатися з соросятамі Пінчука - щоб мати більше важелів впливу і на Зе-команду і на її бенефіціаріїв. Виходячи з вищесказаного, конституційний шлях для поновлення регіональних еліт "Слугу народу" навряд чи підійде.

Швидше за все, СН використовує варіант номер два - як партія, що має переважну більшість, вона просто розпустить місцевих рад без відповідної законодавчої бази. Так би мовити, волей пославшей мя жены ... вірніше, народу. Виборців настільки дістала "п'ятирічка майдану", що вони дружно ставлять на зелене, не рахуючись з можливими загрозами. А їх вистачає: на нові вибори доведеться шукати бюджетні кошти, і людей, які повинні скласти конкуренцію нинішнім регіональним кланам.

А судячи з якісним складом нового парламенту, лава запасних у "Слуги народу" дуже коротка. Навряд чи з блогерів, фотографів і коміків вдасться швидко сформувати в нові регіональні еліти. При цьому треба врахувати, що битва за міськради та облради, буде значно жорсткішою, ніж розподіл 430 мандатів ВР: адже опозиційні сили просто так не поступляться південному сходу, не здадуть легко позиції харківська група Кернеса, одеські "трухановци" і закарпатські "балоги". Навіть львівська "иліта" Садового чинитиме опір зеленій хвилі. А що це означає? Перш за все - регіональні бунти, які можуть довести і до розколу, і до анархії.

Вибори до місцевих рад - це тисячі паралельних виборчих процесів. Багато гарячих точок і за ними встежити не можна, особливо слабкою, формується влади "слуг народу". Не виключено, що воля народу переросте в анархію. А хто поручитися за те, що якийсь обласний центр - за прикладом Рави-Руської, мер якої зажадала вжити прикордонне місто в ЄС після того, як Янукович відклав підписання Асоціації з Євросоюзом, не звернеться з аналогічним проханням до Росії, Угорщини чи Польщі? Може, тому проти дострокових місцевих виборів різко висловився і Євросоюз? Там підкреслили, що переобрання мерів і міських депутатів має відбутися в 2020 році. Але, з огляду на всю нестабільність нинішнього політикуму, особливості характеру кураторів Зе-команди, які вимагають реваншу, очікувати можна всього, що завгодно.

Всі матеріали на сайті захищені
згідно законодавства України